Urząd Patentowy RP został uznany za 7. najbardziej innowacyjny urząd patentowy świata a w zestawieniu narodowych urzędów zajmujących się własnością intelektualną z UE jesteśmy na pierwszym miejscu. Tak wysokie pozycje osiągnęliśmy w rankingu IP Office Innovation Ranking 2024.
Ranking przygotowała redakcja międzynarodowego czasopisma i portalu poświęconego problematyce znaków towarowych World Trademark Review. W zestawieniu brano pod uwagę skuteczność narzędzi internetowych, wykorzystanie blockchain, sztucznej inteligencji i chatbotów oraz współpracę z celnikami – ma to istotne znaczenie w walce z podrabianymi towarami i naruszaniem praw do znaków towarowych.
Najbardziej innowacyjne urzędy patentowe
W tegorocznej, szóstej już edycji rankingu, zbadano 50 urzędów ds. własności intelektualnej na całym świecie. Za najbardziej innowacyjny uznano Urząd UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), na podium były także Korea Południowa i Australia. Ranking porównuje urzędy zajmujące się znakami towarowymi i wyróżnia te, które oferują użytkownikom narzędzia i usługi wykraczające poza standardową procedurę ochrony znaków.
Pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco:
1. EUIPO
2. Korea Południowa
3. Australia
4. Wielka Brytania
5. Singapur
6. Tajlandia
7. Polska
8. Francja
9/10. Japonia / Meksyk (ex aequo)
Polska w rankingu
Urząd Patentowy RP znalazł się na wysokiej 7 pozycji i jest to skok z 17 miejsca, jakie zajmowaliśmy w 2022 r. Jeśli przeanalizujemy zestawienie pod kątem obecności krajów europejskich, zauważymy, że polski urząd jest pierwszy w rankingu. W otwierającej dziesiątce znalazł się jeszcze urząd z Francji.
„Bardzo cieszę się z opublikowanego rankingu. Profesjonalizm i innowacyjność to wartości bliskie pracownikom urzędu, dzięki którym udało się osiągnąć taki wynik. Wykorzystujemy nowoczesne narzędzia technologiczne i sztuczną inteligencję do optymalizacji pracy ekspertów, a także sprawnego procesu zgłaszania i rejestracji przedmiotów własności przemysłowej. Chronimy znaki towarowe współpracując m.in. z organami ściągania. Przykładamy też dużą wagę do edukowania społeczeństwa w zakresie poszanowania prawa innych, chroniących swoje niematerialne dobra. Jakość jest dla nas bardzo ważna dlatego podejmujemy działania zmierzające do ujednolicenia i poprawienia jakości decyzji Urzędu Patentowego, w szczególności opublikowaliśmy wytyczne Prezesa Urzędu Patentowego RP stanowiące dyrektywy interpretacyjne dla ekspertów pozwalające wyeliminować pojawiające się rozbieżności interpretacyjne oraz zapewnić ujednolicenie praktyki orzeczniczej. Wytyczne przygotowano w oparciu o własne doświadczenia, orzecznictwo oraz najlepsze międzynarodowe praktyki. Taka wysoka pozycja w rankingu to dla nas zobowiązanie i mobilizacja do dalszej wzmożonej pracy” – podkreśla Edyta Demby-Siwek, Prezes Urzędu Patentowego RP. Więcej o rankingu na łamach World Trademark Review