Za kilka miesięcy (12-14 czerwca 2025 r.) polscy inżynierowie i technicy z całego świata spotkają się na Politechnice Poznańskiej, by omówić najważniejsze, globalne potrzeby społeczne i cywilizacyjne oraz zaprezentować badania, które realizują w ośrodkach naukowych gdzie pracują za granicą. Tradycyjnie już VI Światowy Zjazd Inżynierów Polskich (SZIP) łączony jest z XXVIII Kongresem Techników Polskich (KTP).
Wymiana wiedzy i doświadczeń polskich inżynierów, którzy mieszkają, pracują i odnoszą sukcesy poza granicami Polski ma szczególne znaczenie dla integracji środowiska. Organizowane w kraju co trzy lata zjazdy inżynierskie są wyjątkową okazją do debat o nowych wyzwaniach, które stoją przed twórcami techniki w globalnym świecie.
Od pierwszego Zjazdu Techników Polskich w 1882 r. w Krakowie, mijają 142 lata. Przez kolejne pokolenia środowisko techniczne organizowało się w stowarzyszenia, towarzystwa naukowe i techniczne, aby wspólnie ustalać, co twórcy techniki mogą oferować Polsce, a z czasem co polscy technicy i inżynierowie mogą zaproponować Europie i światu. Głównym organizatorem Światowych Zjazdów Inżynierów Polskich jest Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT
– Spotkania w gronie polskich inżynierów, merytoryczne rozmowy i możliwość nawiązywania pożytecznych kontaktów, znalazły uznanie nie tylko wśród krajowych i polonijnych członków organizacji inżynierskich, ale także w środowisku uczelni technicznych, instytutów badawczych oraz przedsiębiorców z inżynierskim rodowodem – podkreśla Ewa Mańkiewicz – Cudny, prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. – Dlatego w organizację kolejnych Kongresów Polskich oraz Światowych Zjazdów Inżynierów Polskich włączyły się również Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, Rada Główna Instytutów Badawczych, Akademia Inżynierska w Polsce.
Dotychczas odbyło się 5 Światowych Zjazdów Inżynierów Polskich. Zarówno SZIP i KTP skupiają specjalistów ze wszystkich praktycznie dziedzin techniki: mechaników, elektryków, spożywców, leśników, ekologów, chemików, budowlanych i wielu innych dziedzin z kraju i zagranicy.
Głównym celem SZIP i KTP jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak stawić czoła pilnym wyzwaniom naszej planety i zbadać, w jaki sposób innowacje technologiczne i podejście transdyscyplinarne mogą przynieść korzyści dla zrównoważonego rozwoju środowiska, społeczeństwa i gospodarki, aby zapewnić bezpieczną, sprawiedliwą, zdrową i spokojną przyszłość mieszkańcom Ziemi.
Głównymi zagadnieniami poruszonymi podczas SZIP i KTP będą:
1. Sztuczne inteligencja,
2. Zdrowie człowieka i przyrody,
3. Zrównoważony rozwój: Energetyka, surowce, materiały, Infrastruktura, Gospodarka żywnościowa, rolnictwo, Człowiek wobec wyzwań cywilizacyjnych.
Zagadnienia te zostaną przedyskutowane i omówione w ramach dyskusji panelowych z moderatorami i ekspertami podczas 3 sesji plenarnych i 10 konferencjach naukowo-technicznych.
Obrady SZIP i KTP będą odbywały się w formie hybrydowej – stacjonarnie z transmisją online, co zapewni możliwość udziału większej liczbie osób nie tylko z Polski, a także osobom ze szczególnymi potrzebami. W SZIP i KTP wezmą udział przedstawiciele: władz, nauki, przemysłu, organizacji pozarządowych, a także studenci i doktoranci.
Szczegółowe informacje oraz program znajdują się na tej stronie www.szip.org.pl