Rodzina laureatów plebiscytu Przeglądu Technicznego o tytuł „Złotego Inżyniera” powiększa się z każdym rokiem. W 31. edycji do tej elitarnej grupy, wybieranej przez czytelników, dołączyło 26 wybitnych twórców techniki, w tym Diamentowy Inżynier 2024 oraz Inżynier Roku Jubileuszowego FSNT-NOT. Tytuł Diamentowego Inżyniera otrzymał rektor Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba, a Inżyniera Roku Jubileuszowego FSNT-NOT, prof. dr hab. inż. Tadeusz Pałko.

Spośród kandydatów, których sylwetki prezentowane są przez cały rok na łamach Przeglądu Technicznego, prestiżowymi tytułami uhonorowano sześciu Złotych Inżynierów, sześciu Srebrnych, sześciu Wyróżnionych i trzech młodych inżynierów. Tradycyjnie przyznano także trzy tytułu „Honorowego Złotego Inżyniera”.
Finał plebiscytu Przeglądu Technicznego jest zawsze wyjątkowym świętem środowiska technicznego, ale uroczystości odbywające się w Roku Jubileuszu Zrzeszania się Polskich Inżynierów i Techników, dodały temu wydarzeniu specjalnego znaczenia.
– Przyznanie zaszczytnego tytułu Inżyniera Roku Jubileuszowego FSNT-NOT było symbolem szczególnego uznania dla imponujących osiągnięć twórców techniki – powiedziała Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych-NOT, podczas uroczystej gali 4 marca w auli Politechniki Poznańskiej, gdzie zorganizowane były, wspólnie z łódzką uczelnią, obchody Światowego Dnia Inżyniera. – Przy okazji wyjątkowych wydarzeń wręczamy inżynierom specjalne tytuły. W tym roku mamy ku temu wiele powodów, m.in. 80. lecie powołania Naczelnej Organizacji Technicznej i 120-lecie Warszawskiego Domu Technika, gdzie przez 30 lat odbywała się większość uroczystości podsumowujących kolejne edycje plebiscytu. Po raz pierwszy zrobiliśmy to poza WDT, korzystając z niezwykłej gościnności Politechniki Łódzkiej.
Wręczeniu statuetek i dyplomów laureatom 31. edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Przeglądu Technicznego towarzyszyła – jak zawsze – rodzinna atmosfera. Świadkami tego wydarzenia w auli łódzkiej uczelni byli bowiem uczestnicy obchodów Światowego Dnia Inżyniera, a wśród nich wielu twórców techniki, wyróżnionych w poprzednich edycjach plebiscytu. Z podziwem i uznaniem reagowali na prezentację osiągnięć laureatów zapraszanych po odbiór statuetek i dyplomów przez Janusza M. Kowalskiego prowadzącego galę. Nagrody wręczali wspólnie: prof. dr hab. inż. Marek Gzik – wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, Ewa Mańkiewicz-Cudny – prezes FSNT-NOT, prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej oraz redaktor naczelna, wydawanego od 159 lat Przeglądu Technicznego – Jolanta Czudak-Tomaka.

W imieniu laureatów głos zabrał rektor Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Krzysztofa Zaremba, Diamentowy Inżynier 2024, wybitny naukowiec specjalizujący się w elektronice jądrowej i inżynierii biomedycznej. – Jest dla mnie zaszczytem, że mogę w imieniu nagrodzonych podziękować za prestiżowe wyróżnienia, przyznane przez czytelników 31. plebiscytu Przeglądu Technicznego – podkreślił rektor. – Naszym przeznaczeniem jest. nie tylko rozwój techniki w różnych dziedzinach, ale przede wszystkim służba społeczeństwu. Inżynier, to coś więcej, niż tylko zawód, to także stan ducha i umysłu. To pasja, która kształtuje sposób myślenia, postrzegania i decyzji. To misja, która staje się częścią tożsamości każdego twórcy techniki, dlatego dla mnie tytuł Diamentowego Inżyniera jest nagrodą szczególnie bliską mojemu sercu. Pozostali laureaci z pewnością mają podobne odczucie.
Redakcja Przeglądu Technicznego od 10. edycji plebiscytu przyznaje tytuł Honorowego Złotego Inżyniera. Są one przyznawane osobom z dyplomem inżyniera lub technika, a odnoszącym sukces w innych dziedzinach. A także osobom bez tego dyplomu, ale za to mającym osiągnięcia we wspieraniu rozwoju nauk technicznych. Taką osobą jest dr hab. Danuta Zawadzka, prof. Politechniki Koszalińskiej, która nie ma technicznego wykształcenia, ale będąc specjalistką w dziedzinie finansów i bankowości, wnosi znaczący wkład w rozwój nowoczesnej techniki. Prof. Zawadzka została wybrana przez społeczność akademicką Politechniki Koszalińskiej na funkcję rektora uczelni kształcącej inżynierów. Odbierając nagrodę rektor Zawadzka przyznała, że praca z inżynierami na politechnice, którą kieruje jest dla niej niezwykle inspirująca, a przyznany tytuł to awans, który kojarzy się z najwyższym trofeum.
Absolwentka uczelni technicznej z zakresu technologii drewna mgr inż. Małgorzata Bartoszewska nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Jest specjalistką ds. inwestycji w Teatrze Polskim w Warszawie. Na pytanie prowadzącego galę, czy pamięta temat swojej pracy dyplomowej, bezbłędnie go zacytowała: „Wpływ wilgotności pyłów drzewnych na opory przepływu różnych tkanin filtracyjnych”. W kilku słowach potwierdziła, że wykształcenie techniczne przydaje się w różnych zawodach, które przez lata wykonywała.
Trzecim tegorocznym „Honorowym Złotym Inżynierem” została mgr inż. Hanna Zdanowska – prezydent Łodzi. Absolwentka Politechniki Łódzkiej, inżynier środowiska, samorządowiec, polityczka, posłanka na Sejm VI. Tematu swojej pracy dyplomowej sprzed wielu lat mg inż. Hanna Zdanowska również nie zapominała. To był projekt kanalizacji ogólnospławnej i sieci kanalizacyjnej dla miasta Gostynina, który został zrealizowany. Przydatność swego wykształcenia technicznego w zarządzaniu tak dużym miastem potwierdziła w wypowiedzi: – Bardzo mnie to cieszy, że zrobiłam coś konkretnego dla inżynierii i ochrony środowiska, która jest dla mnie niezmiernie ważna. Od kiedy jestem prezydentem Łodzi szczególny nacisk kładziemy na ekologię i zrównoważony rozwój. Tworzymy przyjazną przestrzeń do życia, ale jest to proces wieloletni. Realizujemy szereg przedsięwzięć infrastrukturalnych, które łatwiej jest mi nadzorować ze względu na moje inżynierskie wykształcenie. Jedną z najważniejszych inwestycji w mieście jest obecnie Budowa Tunelu Średnicowego, który umożliwi przejazd pociągów dalekobieżnych i aglomeracyjnych, czyniąc Łódź jednym z najważniejszych węzłów kolejowych w Polsce. Bardzo dziękuję za przyznane mi tytułu Honorowego Złotego Inżyniera. Wyróżnienie to, będzie mnie dodatkowo motywowało do pracy na rzecz rozwoju naszego, pięknego miasta. To jest dla mnie wielki honor i zaszczyt, podsumowała prezydent Łodzi.
JC

