W największej w Europie i Azji konferencji (i Targach Kariery), która po raz 5. odbyła się Warszawie, uczestniczyły czołowe inżynierki, programistki, specjalistki, naukowczynie, przedsiębiorczynie, aktywistki, liderki i startuperki, studentki oraz kobiety stojące u progu kariery zawodowej, a także mężczyźni i wszyscy wspierający różnorodność w branży STEM, Tech&IT
Pomysłodawczynią spotkania kobiet zainteresowanych nowoczesnymi technologiami jest dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, uznanej organizacji non profit, która inspiruje, łączy i wspiera kobiety w technologiach, nauce i innowacjach w Europie i Azji Środkowej, a partneruje jej ponad 100 największych firm technologicznych oraz najlepsze uczelnie techniczne w Polsce. Postanowiła zebrać razem wszystkie kobiety zainteresowane i zaangażowane w Tech&IT, aby mogły wymieniać się doświadczeniami oraz uczyć się od siebie nawzajem i wspierać w rozwoju. Pomysł stworzenia Perspektywy Women in Tech Summit – wydarzenia, w ramach którego spotkają się kobiety z Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej, powstał w 2017 r., kiedy projekt Fundacji Edukacyjnej Perspektywy IT for SHE otrzymał nagrodę za najlepsze działanie w Europie w obszarze budowania kompetencji cyfrowych.
– W moim domu zawsze były komputery, roboty, technologiczne ciekawostki, bo mój tata był twórcą pierwszego w Polsce pisma o komputerach – słynnego „Bajtka”. Także teoretycznie miałam bardzo uprzywilejowany dostęp do tego obszaru. Natomiast byłam dziewczynką i to zaważyło na mojej przyszłości. To nie mnie zachęcano do zainteresowania się technologiami, tylko mojego starszego brata. Tak się wtedy podchodziło do ról społecznych kobiet i mężczyzn. Były rzeczy dla chłopców i – osobno – dla dziewczynek. I mimo, że mnie programowanie bardzo interesowało i potrafiłam godzinami siedzieć przy moim bracie, by patrzeć, jak on uczy się programować, nigdy nikt mi nie powiedział „chodź, spróbuj sama” – wspomina początki fascynacji IT inicjatorka konferencji (na zdjęciu) w zapowiadającym ją wywiadzie, tłumacząc też dlaczego promowanie kierunków ścisłych i technicznych wśród kobiet jest dla niej tak ważne.
– Wymyśliłam akcję „Dziewczyny na Politechniki!”. I ruszyłam z nią ostro do szkół i na uczelnie. A potem były kolejne działania, aż przyszedł czas na wielką konferencję dla kobiet w technologiach.
Technologie to dziś nie tylko narzędzie, ale przede wszystkim kluczowy dla rozwoju świata obszar. To tu powstają nowe idee, pomysły, innowacje, rozwiązania, za sprawą których zmienia się nasz świat. Jeśli więc nie będzie w nim panowała równość, jeśli wpływ na zmiany będzie miała tylko jedna, homogeniczna, czyli męska, grupa osób, to zmiana nie będzie dostosowana do nas wszystkich, do całej, różnorodnej społeczności. A widzimy, że wciąż za mało jest kobiet w świecie IT&Tech, że istnieje tzw. cyfrowa luka płci, bo wciąż pokutuje stereotyp, że technologie to męska dziedzina. Stąd np. mniej dziewczyn decyduje się na studia na politechnikach czy na kierunkach ścisłych, stąd mniej kobiet w firmach, które tworzą innowacje, pchają świat do przodu. Stąd niewiele kobiet na kluczowych stanowiskach w firmach technologicznych. A podczas konferencji zadała pytanie: – Jaka rewolucja jako jedyna w ciągu ostatnich 100 lat zakończyła się sukcesem? I sama nań odpowiedziała: – To kobieca rewolucja, kobiety faktycznie zmieniły i nadal zmieniają swoją rolę społeczną. Technologie mają tu ogromne znaczenie. Dlatego stworzyliśmy Summit, by pchnąć nasz świat ku zmianie.
W tegorocznej edycji, która miała miejsce w warszawskim EXPO XXI (14–15 czerwca) wzięło udział 11 200 osób (ponad 9500 offline) i gości z 88 krajów! Mogli uczestniczyć w 400. sesjach mentoringowych i 56. warsztatach dotyczących technologii, kariery i umiejętności miękkich, podczas których swoim doświadczeniem podzieliło się 500 prelegentów, oraz w 32. wydarzeniach towarzyszących. Omówiono 200 tematów technologicznych, jak m.in. komputery kwantowe, przyszłość półprzewodników i deep tech, a aż 15 wydarzeń programowych poświęcono samej sztucznej inteligencji (w tym generatywnej AI), bo jednym z haseł wiodących było „Be the „I” in A.I.”!
Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce (na zdjęciu z prawej z Rafałem Trzaskowskim), podczas uroczystego otwarcia wydarzenia powiedział: – Praca kobiet w zakresie sztucznej inteligencji jest kluczowa dla rozwoju nieskrzywionej, inkluzywnej technologii. Dlatego uwielbiam PWIT Summit! Organizujecie jedną z najbardziej znaczących konferencji dla kobiet w technologiach w całej Europie. Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i jeden z gości specjalnych gali otwarcia konferencji, napisał na Facebooku: – Jestem dumny, że jako stolica możemy być partnerem tego wydarzenia. Warszawa jest kobietą – niepokorną, ambitną, odważną. Warszawa stawia na kobiety. Warszawa jest po stronie kobiet. [Perspektywy,] dziękuję za Wasze zaangażowanie, za aktywność, za wielki wkład w rozwój także naszego miasta.
A Barbara Nowacka, działaczka społeczna i posłanka na Sejm RP, gość specjalny gali otwarcia Summitu (na zdjęciu z prawej z Justyną Orłowską, pełnomocniczką Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech) napisała w mediach społecznościowych: – Ogromne gratulacje dla Bianka Siwińska za przygotowanie tak wspaniałego wydarzenia. Dziewczyny, branża technologiczna nie zna barier płciowych – to miejsce, w którym innowacja i kreatywność są najważniejsze. Niech Wasza determinacja, pasja i wytrwałość prowadzą Was do osiągnięcia Waszych celów. Niech Wasza obecność w branży technologicznej inspiruje kolejne pokolenia kobiet do podążania za swoimi marzeniami.
Podczas konferencji ogłoszono kolejne, po listach najwybitniejszych w Polsce ekspertek od cyberbezpieczeństwa, od AI i 5G, nierankingowe zestawienie TOP-100 Women in Cloud Computing in Poland, czyli najlepszych ekspertek (Polek i pracujących w Polsce cudzoziemek) zawodowo zajmujących się problematyką technologii chmurowych. – Kobiety są nie tylko niezbędne do rozwoju i sukcesu chmury obliczeniowej, ale są integralną częścią kształtowania jej przyszłości. Ich różnorodne perspektywy i innowacyjne pomysły mają kluczowe znaczenie w tworzeniu bardziej integracyjnego i sprawiedliwego cyfrowego świata dla wszystkich – uważa dr Bianka Siwińska, pomysłodawczyni tych zestawień. Tegoroczne powstało przy pomocy ekspertów z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB). Pełna lista TOP-100 Women in Cloud Computing in Poland: https://womenintechsummit.pl/top-100-women-in-cloud-computing.
Warto wspomnieć, że wśród gości specjalnych byli m.in.: Francesca Cavallo, autorka globalnego bestselleru „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, Maria Klawe, prezydentka Harvey Mudd College, uczelni, która jako jedyna na świecie może się pochwalić równą liczbą studentek i studentów na kierunkach STEM oraz prezeski i prezesi kluczowych działających w Polsce firm z branży IT.
boj.
(na podstawie materiałów Organizatora)