Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Wydarzenia

Data4 wybrał Warszawę

Data4, wiodący europejski operator oraz inwestor w sektorze centrów danych, otwiera pierwsze centrum danych w Polsce zlokalizowane w Jawczycach k. Warszawy. Docelowo na terenie kampusu powstaną 4 obiekty o łącznej mocy 60 MW, a całkowity koszt inwestycji wyniesie 1 mld złotych. Kampus zostanie połączony światłowodowymi łączami telekomunikacyjnymi z sieciami dostępnymi w Warszawie, aby zapewnić dostęp do dużej liczby operatorów telekomunikacyjnych oraz pełnej powtarzalności procesów i rozwiązań wdrożonych w pozostałych kampusach Data4 na teren Decyzja Grupy Data4 o dynamicznym rozwoju kampusu w Polsce została podyktowana strategiczną lokalizacją tej inwestycji na mapie Europy. Położenie u zbiegu tras telekomunikacyjnych prowadzących z Czech i Niemiec zapewnia Warszawie doskonałe połączenie zachodniej części Europy z jej środkowo-wschodnią częścią oraz krajami skandynawskimi. Całkowity koszt inwestycji w Polsce to ponad 1 mld złotych.

Polski projekt w finale prestiżowego konkursu

Polski projekt „Dzień Kariery Kobiety w IT”, realizowany przez firmę Future Collars, został zakwalifikowany do finału prestiżowego konkursu European Digital Skills Awards 2023. Projekt został wybrany spośród 330 zgłoszeń i otrzymał nominację w kategorii „Women in ICT Careers”. „Dzień Kariery Kobiety w IT” to inicjatywa, której celem jest wspieranie kobiet w branży technologicznej przez rozwijanie ich umiejętności cyfrowych i budowanie kariery zawodowej.

European Digital Skills Awards to prestiżowy konkurs organizowany przez Komisję Europejską, który wyróżnia innowacyjne projekty i inicjatywy związane z rozwojem umiejętności cyfrowych w Europie. Konkurs daje możliwość promocji, budowania kontaktów oraz współpracy z innymi liderami i ekspertami w dziedzinie cyfrowych umiejętności. Udział w konkursie stanowi ważne wydarzenie w branży cyfrowej, które podkreśla znaczenie rozwoju umiejętności cyfrowych w Europie oraz promuje skuteczne inicjatywy w tej dziedzinie.

MAN inwestuje w Niepołomicach

Po 16 miesiącach od wmurowania kamienia węgielnego firma MAN zakończyła rozbudowę swojego zakładu w podkrakowskich Niepołomicach. Dzięki inwestycji będzie z niego wyjeżdżać nawet 300 nowych samochodów ciężarowych dziennie.

Firma zainwestowała w rozbudowę polskiego zakładu produkcyjnego około 200 milionów euro. Dotychczas w Niepołomicach produkowano tylko ciężkie samochody ciężarowe, teraz zakład będzie produkował także pojazdy lekkie i średnie. Po przebudowie z linii montażowej będzie zjeżdżać około 300 pojazdów i kabin dziennie w systemie trzyzmianowym.

W ramach rozbudowy powstała hala o powierzchni 32 tys. m2 przeznaczona do produkcji kabin oraz hala o powierzchni 10 tys. mpod Centrum Modyfikacji Ciężarówek i montaż końcowy.

„Teraz Polska” po raz 33.

Rozstrzygnięto 33. edycję konkursu „Teraz Polska”. Godło „Teraz Polska” trafiło do 22 firm, które uzyskały prawo oznaczenia nim swoich produktów, usług i innowacji.

Konkurs organizowany przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego realizowany jest w trzech kategoriach: na najlepsze produkty, usługi i przedsięwzięcia innowacyjne. W tej edycji wyróżniono i nagrodzono: 12 produktów, 9 usług oraz 3 innowacje. W gronie wygranych znalazły się m.in.: blok do chirurgii małoinwazyjnej, technologia trójwymiarowej wizualizacji obrazowych danych diagnostycznych, program do komunikacji dla osób niemogących się porozumiewać, platforma publikacji naukowych, zabytkowa kopalnia czy system antydronowy.

Nagrody w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył prezydencki minister Piotr Ćwik.

kolumnę opr. mj

Data4 wybrał Warszawę