Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

Zagłosuj w 31. edycji plebiscytu Złoty Inżynier !!!

Baner poziomy

XXIV edycja Hydroprezentacji już za nami

Trzy dni wyjątkowo owocnych wykładów, prelekcji i debat. Frekwencja jak zwykle dopisała! Kolejna edycja Hydroprezentacji zakończona sukcesem. Swoimi badaniami wymieniali się najwięksi eksperci z branży wodno-kanalizacyjnej. Dyskutowali też nad możliwymi rozwiązaniami i usprawnieniami, a wszystko to pod tegorocznym hasłem przewodnim – Ekologia i Rozwój. Konferencja odbyła się w dniach 19–21 października br., jak zawsze w Krynicy Zdroju.

Pierwszym prelegentem był prof. Andrzej Kowalczyk z Uniwersytetu Śląskiego, który poruszył temat wpływu zmian klimatu i urbanizacji na stosunki wodne w miastach. Ekspert mówił m.in. o wzrastającej średniej rocznej temperaturze oraz wzroście częstości opadów intensywnych na terenie Polski, co bezpośrednio wpływa na wzrost zagrożenia powodziowego.

Zgodnie z motywem przewodnim sympozjum, specjaliści wypowiadali się na temat ozonu w gospodarce wodno-ściekowej, mówiąc m.in. o tym jak tanie, skuteczne i ekologiczne jest ozonowanie wody, jeśli jest przeprowadzone w odpowiedni i przemyślany sposób.

Nie zabrakło też treści związanych z innowacyjnymi działaniami i urządzeniami w branży. Dzięki nim zmniejszane są straty wody, pomiary stają się dokładniejsze i łatwiejsze do zrealizowania, a przeniesienie istniejących instalacji (nie tylko wodnych) do rozszerzonej rzeczywistości pozwala na lepszą kontrolę i uniknięcie błędów przy ewentualnych zmianach. Oprócz tego prelegenci rozmawiali na temat cyberbezpieczeństwa i cyberataków w wodociągach. Tych niestety jest coraz więcej, a skutki takich ataków hakerskich mogą sparaliżować sieć na dłuższy czas i odciąć wiele osób od wody.

Prelekcje dopełniło wieczorne spotkanie z gościem specjalnym – prof. Jerzym Bralczykiem, wybitnym polskim językoznawcą, specjalistą z zakresu języka mediów, reklamy i polityki, ale też wyjątkowym autorytetem normatywnym w dziedzinie języka polskiego. Profesor ukazał m.in. złożoność i wielowarstwowość naszego języka prezentując, jak gesty i intonacja wpływają na odbiór informacji, ale też wskazał na zmiany zachodzące w naszym języku oraz humorystycznie podkreślił jak wiele zwrotów, których używamy na co dzień, może być dwojako interpretowanych.

– Tegoroczną edycję możemy zaliczyć do tych naprawdę udanych. Frekwencja dopisała, uczestników była pełna sala, prelekcje niezmiernie wartościowe. Zauważyć można było pewne zmiany w trendach i rozwiązaniach w branży w porównaniu do poprzednich lat, szczególnie, że w przerwie między ostatnimi edycjami zmagaliśmy się z pandemią. Hydroprezentacje to z pewnością niepomijalny punkt na mapie wszystkich profesjonalistów w branży, którzy chcą być na bieżąco z najnowocześniejszymi
rozwiązaniami
 – powiedział Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego. A Stanisław Krusz, Prezes Zarządu Katowickich Wodociągów, dodał: – Znakomici prelegenci, w tym m.in.prof. Andrzej Kowalczyk i nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, Rektor-Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, to niezwykła wartość naszego sympozjum, pokazująca że tematyka wodno- kanalizacyjna jest bardzo istotnym, interdyscyplinarnym zagadnieniem, ważnym także w obszarze bezpieczeństwa ludności i kraju.

Organizatorami Hydroprezentacji byli: Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego oraz Śląska Rada Naczelna Organizacji Technicznej FSNT w Katowicach. Partnerami konferencji: Amiblu, Climbex, HSB, Jafar, LogicSynergy, Proffico i Wofil, a organizatorem technicznym agencja marketingowo-PR-owa Grupa
PRC Holding.