Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

Zagłosuj w 31. edycji plebiscytu Złoty Inżynier !!!

Baner poziomy

Ziemskie zatrudnienia satelitów

Polska nie jest potęgą satelitarną, ale warto odnotować niezwykle pożyteczne aplikacje danych z satelitów, które noszą znamiona rozwiązań innowacyjnych nie tylko w skali polskiej. Zachęcają do tego niektóre projekty zrealizowane w ostatnich latach w Instytucie Geodezji i Kartografii. Rozwiązania te były w 2024 r. i rok wcześniej nagradzane na światowych wystawach innowacji w Genewie, a ostatnio na IPITEx w Bangkoku, gdzie zdobyły dwa złote i brązowy medal.

Obecnie właśnie takie prace mają szczególną wartość co najmniej z trzech powodów: stan i ochrona naturalnego środowiska ma jak wiadomo pierwszoplanową pozycję w polityce Unii Europejskiej, po drugie: dane te są niezwykle pomocne w walce z nękającą nas suszą hydrologiczną, a więc są ważne dla upraw rolniczych, po trzecie: informacje dostarczane przez satelity, opracowane i przetworzone w nowatorski sposób pozwolą znakomicie obniżyć tragiczne straty spowodowane gwałtownymi powodziami.

GAUSS dla gminy i dla GUS-u

Projekt “Zaawansowane wykorzystanie danych satelitarnych i rządowych do określania pokrycia i stanu terenów zielonych w Polsce: eksperymentalna statystyka wspierająca statystykę Polski” wykorzystuje możliwości danych satelitarnych w statystyce publicznej w zakresie monitorowania jakości środowiska przyrodniczego przez wyznaczenie wskaźników: jakości powietrza, zasobów wodnych, pokrywy śnieżnej oraz zasięgu i kondycji terenów zielonych w poszczególnych jednostkach administracyjnych. Główny Urząd Statystyczny dzięki tym danym zyskał możliwość wzbogacenia i rozwoju krajowej statystyki. Projekt o nazwie GAUSS ma na celu opracowanie metodyki wykorzystania danych satelitarnych w stworzeniu nowych wskaźników jakości środowiska przyrodniczego, które mają wpływ na dobrostan człowieka. Jest to projekt międzynarodowy polsko-grecko-fiński. Instytut Geodezji i Kartografii, na podstawie danych z satelity Sentinel-2, produktów pochodzących z programu Copernicus oraz reanaliz klimatycznych przygotował procedurę oceny jakości oraz zasięgu terenów zielonych na poziomie lokalnych jednostek administracji. To kluczowy element w ocenie dobrostanu człowieka w danej gminie. Instytut przeprowadza próbę fuzji modeli dotyczących jakości powietrza, suszy hydrologicznej oraz pokrywy śnieżnej. Projekt GAUSS wskazuje możliwości operacyjnego wykorzystania danych satelitarnych do wzbogacenia baz danych europejskich jednostek statystycznych (Eurostat).

jaz.

Czytaj więcej: https://www.sigma-not.pl/publikacja-151633-ziemskie-zatrudnienia-satelit%C3%B3w-przeglad-techniczny-2024-11.html

Santinel 2