Krzysztof Zaremba
Prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba jest wybitnym ekspertem w obszarze elektroniki jądrowej. Prowadził też badania w obszarze inżynierii biomedycznej. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, stopień doktora uzyskał w 1990 r., doktora habilitowanego w 2003 r., a tytuł profesora w 2012 r.
Od 1989 r. prowadzi współpracę międzynarodową, m.in. brał udział, z zespołem, w kilku eksperymentach mionowych w CERN (Genewa), zajmując się konstrukcją detektorów promieniowania i systemów pomiarowych oraz zastosowaniem uczenia maszynowego w analizie danych. Uczestniczył też w innych eksperymentach, m.in. CBM (GSI Darmstadt) i ICARUS (Gran Sasso). W 2007 r. włączył się w eksperyment T2K w Japonii, którego wyniki uhonorowano Nagrodą Nobla. Od 2019 r. bierze udział w budowie największego na świecie eksperymentu neutrinowego – Hyper-Kamiokande. Prace te realizowane były w ramach 16 międzynarodowych projektów, w których kierował zespołem z PW.
Jest autorem lub współautorem ponad 270 publikacji, w tym ponad 190 z listy JCR. Łączna liczba jego cytowań przekracza 12500, a indeks Hirscha to 57. Kierował 24 projektami badawczymi, 3 wdrożeniowymi, był wykonawcą 22 innych. Wypromował 7 doktorów, 78 magistrów i inżynierów. Pełnił wiele funkcji akademickich, od kierownika zakładu, poprzez dziekana, po rektora dwóch kadencji. Zasiadał w licznych ciałach kolegialnych i zespołach zadaniowych uczelni.
Poza uczelnią pełnił funkcję Prezesa Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej. Był członkiem 2 Komitetów PAN oraz 4 rad naukowych instytutów badawczych. Dwukrotnie zasiadał w ministerialnych zespołach eksperckich.
Prof. Zaremba był wielokrotnie odznaczany przez Rektora PW, Ministra Edukacji Narodowej i Prezydenta RP. Otrzymał także międzynarodową nagrodę Breakthrough Prize in Fundamental Physics (2016). Zwieńczeniem jego dorobku było nadanie w 2020 r. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Dwukrotnie otrzymał studencką nagrodę Złota Kreda (2009 i 2012).
bh
Barbara Juszczyk
Dr inż. Barbara Juszczyk – absolwentka Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz studiów podyplomowych na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Ukończyła Akademię Menedżera oraz studia MBA. Od lat związana z branżą metali nieżelaznych.
Od 2019 r. pełni funkcję dyrektora Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych, z którym jest związana od 2006 r. Pełniąc funkcje kierownicze, kreuje i rozwija nowe, perspektywiczne kierunki badawcze, takie jak: wytwarzanie trójwymiarowych obiektów w technologiach przyrostowych, nowoczesne technologie przeznaczone do głębokiego przetwórstwa miedzi i jej stopów, ciekło-fazowe metody wytwarzania materiałów kompozytowych, technologie konsolidacji materiałów w procesie izostatycznego prasowania na zimno oraz na gorąco.
Dr inż. Barbara Juszczyk jest autorem i współautorem 28 projektów naukowo-badawczych, w tym 4 projektów międzynarodowych, 30 patentów i zgłoszeń patentowych, 29 prac zleconych z przemysłu, 60 prac badawczych własnych, 10 monografii, 93 publikacji naukowych.
Jest laureatką wielu konkursów o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym. Otrzymała, m.in: honorową nagrodę SITMN w kategorii „Inżynierska Kreatywność” (2017), Złoty Medal na BRUSSELS INNOVA 2014, wyróżnienie w konkursie Innovator Śląska 2009 organizowanego przez GAPP, Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich (2009).
Dr inż. Barbara Juszczyk prowadzi również działalność społeczną, pełniąc funkcje: Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych, Wiceprzewodniczącej Rady Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu, Członka Rady Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii (IZTECH) oraz Rady Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Członka Sekcji Procesów Technologicznych Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii PAN, Centrum Kompetencji Przetwórstwa Metali i Kompozytów Metalicznych IATI Autostrada Technologii i Innowacji, Komitetu miedziowego Stowarzyszenia Gesellschaft der Metallurgen und Bergleute e. V. (GDMB).
mj
Mariusz Tryznowski
Dr hab. inż. Mariusz Tryznowski jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (2003). W 2008 uzyskał stopień naukowy doktora, zaś w roku 2024 – habilitację. W latach 2008 – 2017 pracował na Wydziale Chemicznym PW, a od 2017 r. jest związany z Wydziałem Mechanicznym Technologicznym PW. W latach 2021-2024 był zastępcą dyrektora ds. naukowych w Instytucie Technik Wytwarzania, a od 2024 r. jest Dyrektorem tegoż Instytutu.
Obszar zainteresowań na przestrzeni lat ewoluował począwszy od pracy magisterskiej dotyczącej wytwarzania katalizatorów metaloorganicznych poprzez doktorat z chemii polimerów, aż do habilitacji z zakresu inżynierii mechanicznej. Aktualnie zainteresowania naukowe kandydata koncentrują się w dwóch obszarach: wytwarzaniu i badaniu właściwości cieczy o dużej lepkości oraz implementacji algorytmów sztucznej inteligencji w procesach wytwarzania.
Dr Tryznowski brał udział w kilkunastu projektach naukowych i B+R jako główny wykonawca, kierownik projektu, a także lider zespołu. W latach 2011 ‒ 2017 brał czynny udział w kilkunastu projektach popularyzujących naukę. Współautor ponad 30 prac badawczych, 17 patentów, w tym 1 europejskiego oraz 1 zgłoszenia patentowego; promotor 65 prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich oraz promotor pomocniczy 2 doktoratów. Autor trzech innowacyjnych, oryginalnych i unikatowych na skalę światową wdrożeń w jednej z wiodących firm na rynku europejskim z branży chemicznej.
Od wielu lat jest członkiem SIMP. Jest także wiceprezesem Stowarzyszenia Klatrat. W ramach działalności w tym Stowarzyszeniu realizował liczne projektu edukacyjne z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych w postaci warsztatów stacjonarnych i wyjazdowych realizowanych na terenie całej Polski.
Tegoroczny laureat organizowanego przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) konkursu Inżynier Mechanik Roku 2024. Otrzymał go za opracowanie konstrukcji, budowy i wdrożenie do produkcji inteligentnego systemu wytwarzania cieczy zagęszczonych ścinaniem.
jmk
Jakub Nowopolski
Mgr inż. architekt Jakub Nowopolski jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, gdzie już w trakcie studiów osiągał sukcesy, m.in. zajęcie I miejsca w konkursie organizowanym przez firmę Velux-Polska i Katedrę Technik Budownictwa Wydziału Architektury Politechniki Gdanskiej. Ukończył także podyplomowe studia zarządzania projektami realizowane przez GKFM przy współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego, jak również uczestniczył w licznych szkoleniach m.in. z certyfikacji budynków LEED, prowadzonym przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).
Posiada uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w branży architektonicznej.
Jest członkiem Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów i prowadząc własną pracownię projektową z pełnym zaangażowaniem, od najmniejszego detalu, po wszelkie sprawy formalne zrealizował wiele projektów – od indywidualnych domów jednorodzinnych poprzez budynki biurowe, wielorodzinne do salonów samochodowych marek, takich jak np. AUDI, Skoda, KIA, Cupra.
Poza doświadczeniem w sporządzaniu projektów posiada wieloletnie doświadczenie jako „prawa ręka” kierownika budowy przy koordynacji projektów i rozwiązywaniu problemów dotyczących realizacji inwestycji, takich jak pierwszy w Trójmieście nowoczesny park biurowy – Łużycka Office Park, biurowce dla spółek, takich jak Intel czy Vectra, a także centrum dystrybucyjne Lidla. Ponadto posiada doświadczenie jako „Project Manager” przy realizacji kontraktów o dużej wartości.
Autor projektów wnętrz, a także współautor procedowanego obecnie planu miejscowego.
Uczestniczył także jako sędzia konkursowy w międzynarodowym konkursie projektowym na koncepcję architektoniczną jednej z najwyższych i największych inwestycji, która zostanie zrealizowana niebawem w centrum Gdyni.
mj
Piotr Mazurczyk
Magister inżynier organizacji i zarządzania o specjalności przemysł motoryzacyjny, absolwent Politechniki Łódzkiej, z filią w Bielsku-Białej. 25 lat doświadczenia zawodowego, z czego 20 lat w Fabryce Śrub Bispol Sp. z o.o., w Bielsku-Białej. Fabryka należy do grupy ASMET mającej siedzibę w Regułach k. Warszawy. Zajmuje stanowisko kierownika logistyki. Jest odpowiedzialny za obszar zaopatrzenia, planowania i rozliczenia produkcji, jak również za transport.
Podczas dwóch dekad uczestniczył w wielu projektach mających na celu usprawnienie procesów logistycznych i zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych. Jednym z jego pierwszych wyzwań było zbudowanie nowego magazynu surowca (drutu oraz walcówki) wraz z infrastrukturą o pojemności 350 t. Dzięki temu rozwiązaniu znacząco zmieniły się możliwości planistyczne w Fabryce Bispol. Magazyn jest w pełni zmapowany i współpracuje ze zintegrowanym systemem ERP (zestaw aplikacji wspierający wszystkie działy firmy).
Przez 3 lata zajmował stanowisko kierownika produkcji, kierując obróbką plastyczną na zimno, obróbką cieplną oraz utrzymaniem ruchu. Jego największym wyzwaniem była budowa II linii obróbki cieplnej, będącej kopią już istniejącej. Ta inwestycja była bardzo potrzebna Fabryce w związku ze zmianą profilu produkcji w kierunku wyrobów wymagających procesu ulepszania cieplnego. Ten czas to dla Bispol-u wiele zmian i początek odmładzania parku maszynowego. Zakup nowych maszyn umocnił produkcję coraz trudniejsze wyroby, zgodne ze specyficznymi wymaganiami klientów (CSR).
W 2012 r. ukończył studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie Jakością w AGH w Krakowie. Studia miały na celu podniesienie własnej świadomości jakościowej oraz podległych pracowników. Posiada też certyfikat audytora wewnętrznego systemu zarządzania jakością wg ISO 9001 i systemu zarządzania środowiskowego ISO 14001 oraz SZJ w przemyśle motoryzacyjnym IATF 16949.
bh