Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Złoty Inżynier 2024

Andrzej Dowgiałło

Prof. dr hab. inż. Andrzej Dowgiałło – absolwent Wydz. Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej w zakresie maszyny i urządzenia przemysłu spożywczego. Rozprawę doktorską obronił w 1990 r. w  Pol. Gd. W 2004 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2013 r. otrzymał tytuł prof. n. rolniczych. Od 1973 r. pracuje w Morskim Instytucie Rybackim – PIB, gdzie kieruje Zakładem Technologii i Mechanizacji Przetwórstwa. W latach 2006–22 pracował na Wydz. Mechanicznym Pol. Koszalińskiej. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się na przetwórstwie surowców żywnościowych pochodzenia wodnego w 2 obszarach badań: mechanizacji operacji obróbki ryb, skorupiaków i kalmarów oraz rozwoju technologii ich przetwarzania na cele spożywcze i paszowe.

Kierował wieloma projektami badawczymi i badawczo-rozwojowymi finansowanymi przez KBN, PARP i ARiMR. Ich efektem są liczne opracowania naukowe, monografie, 41 patentów, których jest współautorem, oraz wdrożone innowacyjne maszyny do obróbki skorupiaków i ryb. Zostały one nagrodzone 2 pucharami ministra rolnictwa, licznymi medalami na międzynarodowych targach branżowych i wystawach innowacji oraz dyplomami ministra nauki i szkolnictwa wyższego i ministra rolnictwa. Jest laureatem zespołowych nagród MRiRW oraz dwukrotnym laureatem konkursu Laur Innowacyjności.

Był członkiem Sekcji Mechanizacji Przetwórstwa Spożywczego Komitetu Techniki Rolniczej PAN w latach 1997–1999, 2003–2006 i 2011–2014. Obecnie jest członkiem NOT, Polskiego Towarzystwa Inżynierii i Techniki Przetwórstwa Spożywczego Spomasz, Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, International Academy of Refrigeration i Akademii Inżynierskiej w Polsce. Został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznakami: Zasłużony Pracownik Morza, Zasłużony dla Rolnictwa, Za Zasługi dla Wynalazczości, Złotą Odznaką Honorową NOT oraz medalami Komitetu Techniki Rolniczej PAN, KEN i SPWiR.

Bh

Ryszard Strzelecki

Prof. dr hab. inż. Ryszard Strzelecki – absolwent Politechniki Kijowskiej (1981) , gdzie także doktoryzował się w 1984 r. Habilitacja w Instytucie Elektrodynamiki Akademii Nauk Ukrainy.. Tytuł profesora n. tech. otrzymał w 1999 r.

Karierę akademicką rozpoczął w Instytucie Automatyki Przemysłowej Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy (od 2022 Politechnika Bydgoska). Działalność naukowo-dydaktyczną prowadził w wielu ośrodkach naukowych i uczelniach, m.in. w Uniwersytecie Zielonogórskim, Akademii Morskiej w Gdyni, Politechnice Gdańskiej, Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki, Bałtycka Pracownia Energoelektroniki. Był członkiem Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk (z wyboru) oraz członkiem Sekcji Energoelektroniki i Napędu Komitetu Elektrotechniki PAN. Jego dyscypliną naukową jest automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne. Niezwykle bogaty jest dorobek publikacyjny prof. Strzeleckiego. Cytowania = 994/942 (Web of Science); = 1974 (Scopus); = 3992 (Google Scholar), a także dorobek patentowy.

Brał i bierze udział w komitetach redakcyjnych licznych czasopism branżowych, w tym także zagranicznych. Uczestniczy w komitetach  naukowych wielu konferencji.

Prof. Strzelecki działa aktywnie w organizacjach naukowych i technicznych. W l. 1995–1998 przewodniczył Oddziałowi SEP na Politechnice Zielonogórskiej, w latach 2007–2014 był przewodniczącym Krajowego Komitetu Energoelektroniki SEP. W 1996 r. wstąpił do Polskiego Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej, w którym do 2004 r. przewodniczył Oddziałowi PTETiS  w Zielonej Górze. Jest również członkiem IEEE (Power Electronic oraz Industry Electronic Society).

Został wyróżniony I otrzymał wiele nagród I odznaczeń, m. in. Złoty Krzyż Zasługi (2000), Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za podręcznik akademicki (2002), Medal Komisji Edukacji Narodowej 2006), II Nagrodę Prezesa RM (zespołową) za 2014 r. za osiągniecia naukowo-badawcze.

jmk

Tomasz Kulisiewicz


Tomasz Kulisiewicz – magister inżynier informatyki Budapeszteńskiego Uniwersytetu Technicznego (1974), doktorat z informatologii na Uniwersytecie Warszawskim (2015). Analityk, współpracownik zespołów badawczych i firm doradczych. Autor i współautor publikacji naukowych (m. in. w monografiach SGH, UKSW, Polskiego Towarzystwa Informatycznego – PTI, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Óbuda) oraz analiz dla instytucji krajowych i zagranicznych i Komisji Europejskiej.

W latach 1975-1980 inżynier systemowy w Centralnym Ośrodku Informatyki Drogownictwa, potem pracownik polskich firm montażowych na Węgrzech, w latach 1992-2008 redaktor  czasopism specjalistycznych (PCkurier, Teleinfo, Elektroniczna Administracja, Prawo i ekonomia w telekomunikacji), obecnie współpracownik czasopisma PTI Domena. W latach 2015–2020 wykładowca studium podyplomowego Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, od 2022 r. wykładowca Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 1975-1980 inżynier systemowy w Centralnym Ośrodku Informatyki Drogownictwa, potem pracownik polskich firm montażowych na Węgrzech, w latach 1992-2008 redaktor  czasopism specjalistycznych (PCkurier, Teleinfo, Elektroniczna Administracja, Prawo i ekonomia w telekomunikacji), obecnie współpracownik czasopisma PTI Domena. W latach 2015–2020 wykładowca studium podyplomowego Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, od 2022 r. wykładowca Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zajmuje się m. in. aspektami gospodarczymi i społecznymi zastosowań technologii informacyjnych, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji, usługami e-administracji, a także historią informatyki i komunikacji elektronicznej w Europie Środkowej i Wschodniej, zaś hobbystycznie – historią fotografii. Współpracuje jako wolontariusz z katowickim Muzeum Historii Komputerów i Informatyki popularyzując dzieje polskiej informatyki.

W latach 2010–2020 członek Zarządu Oddziału Mazowieckiego PTI, w latach 2016-2023 sekretarz Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Informatyka przy PTI. Obecnie przewodniczący Komitetu Technicznego ds. Kompetencji ICT w Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Od 2011 r. członek Rady Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. Współzałożyciel i ekspert Ośrodka Studiów nad Cyfrowym Państwem. Członek PTI od 2005 r., PIIT od 2001 r.

bh