Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Złoty inżynier 2024

Tomasz Michalik

Mgr inż. Tomasz Michalik – absolwent Wydziału Inżynierii Produkcji na SGGW w Warszawie. Zaczynał jako asystent naukowy w Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach. Od 1997 r. pracował w zakładach Philips Ferpol w Skierniewicach, gdzie zbudował i kierował Działem Rozwoju i Technologii – zarówno w Polsce, jak i w grupie fabryk na całym świecie, produkujących rdzenie zespołu odchylania do odbiorników TV oraz dla branży lotniczej. Pracując nad rozbudową fabryki proszku ferrytowego, osiągnął wydajność 10 tysięcy ton rocznie.

Kolejnym etapem w jego karierze była branża AGD. W oddziale duńskiej firmy Rosti w Białymstoku pełnił funkcję dyrektora ds. rozwoju. Jego zespół prowadził projekty dla wielu międzynarodowych firm. Oprócz prac nad projektami i zmianami konstrukcyjnymi, prowadził projekty „kółek jakościowych” oraz stosował metodologię „Six Sigma”.

W 2008 r. podjął wyzwanie budowy Działu Technicznego w oddziale amerykańskiej firmy SMP Poland, gdzie pracuje na stanowisku dyrektora technicznego. Firma ta zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem wyrobów na potrzeby rynku samochodowego. Wraz ze swoim zespołem wprowadził nowatorskie technologie związane z produkcją cewek zapłonowych, zaworów zmiennych faz rozrządu oraz czujników. Wdrożył i wykorzystuje metody inżynierskie, takie jak TRiZ, Projektowanie pod Montaż oraz Analiza Wartości i Inżynieria Wartości.

Członek IPMA. Regularnie współpracuje z Politechniką Białostocką, aktywnie uczestnicząc w pracach Rad Przemysłowo Programowych wydziałów elektrycznego i mechanicznego. Prowadził również wykłady z zaawansowanego planowania jakości wyrobów w programie studiów dualnych Wydziału Elektrycznego.

Jego pasją są projekty związane z historią i sztuką. Od kilku lat prowadzi projekt wirtualnych galerii sztuki w świecie rozszerzonej rzeczywistości. Współpracuje z ośrodkami w USA, na Litwie, w Izraelu, Niemczech oraz na Ukrainie. Prowadzi wykłady i projekty, które upamiętniają znanych Polaków.

jc

Krystyna Popiel

Mgr inż. K. Popiel – absolwentka AR w Poz. (1971) i rachunkowości – Wyż. Szk. Ekon. w Poz., rzeczoznawstwa majątkowego – Wyż. Szk. Roln. w Olsztynie i Pedagogicznego Studium Podypl. w Koszalinie. Pracowała w PGR Fabianki jako zootechnik, w Techn. Rol. w Brześciu Kuj. – nauczyciel zootechniki, Urz. Miej. we Włocławku – kier. Wydz. Rol., w Urz. Woj. w Słupsku, w Wydz. Oświaty i Wydz. Planowania, w Urz. Miej. w Słupsku – kier. Wydz. Rol. i jako wiceprezes Ekspert-SITR Okręg. Ośr. Rzeczoznawstwa i Doradztwa Techn. O/Słupsk.

Jest członkiem NOT od 54 lat, 30 lat była sekretarzem SITR O/Słupsk. Jest wiceprezesem Rady Region. FSNT NOT w Słupsku. Była Rzeczoznawcą SITR w zakresie ekonomiki i organizacji prod. oraz doradcą prod. rol., biegłym z listy Woj. Słupskiego ds. wyceny nieruchomości, jest rzeczoznawcą majątkowym. Przez 20 lat była członkiem Kwalifikacyjnej Komisji Egzaminacyjnej ds. energetycznych.

Z ramienia NOT była ekspertem Miej. Obszaru Funkcjonalnego, jest członkiem Rady Przedsiębiorczości Woj. Pom. Jako sekretarz SITR O/Słupsk nawiązała kontakty ze Stow. Inż. i Tech. Pol. na Litwie, organizowała międzyn. konf. i wystawy n-t. Zajmowała się sytuacją Polaków na Litwie, co doprowadziło do wydania 5 książek o tej tematyce, napisanych we współpracy z ówczesnym prezesem SITP na Litwie. Nawiązała też współpracę ze Stow. Polonia Technika w Ameryce i stow. Inż. i Tech. Pol. we Francji. Organizuje konkursy Młody Innowator, jej wysiłek rokrocznie owocuje uzyskaniem pierwszych miejsc przez młodzież i dzieci regionu słupskiego na etapie ogólnokrajowym.

Poświęca swoją uwagę seniorom NOT, jest laureatką konkursu Marszałka Woj. Pom. w kat. Przyjaciel/Przyjaciółka Seniorów. Zrealizowała ok. 50 projektów finansowanych ze źródeł kraj. i zagr., co pozwalało realizować inicjatywy i działania statutowe SITR i NOT w Słupsku. Zaangażowała się w prowadzenie Izby Historii Kolei na Pomorzu Środkowym. Jest autorką 2 wydań Monografii Inżynierów Pomorskich. Odznaczona wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami, wpisana do Księgi Zasłużonych dla RR FSNT NOT w Słupsku.

bh

Lidia Żakowska

Prof. dr hab. inż. Lidia Żakowska (Katedra Systemów Transportowych, Wydz. Inżynierii Lądowej, Politechniki Krakowskiej) jest związana z jej interdyscyplinarnymi zainteresowaniami, łączącymi inżynierskie metody badań transportu drogowego z wieloma specjalnościami, w tym z architekturą, sztuką, estetyką, psychologią, socjologią, zrównoważonym rozwojem i zmianami klimatu. Prowadzi badania bezpieczeństwa w transporcie; wizualizacji; ekologicznych rozwiązań infrastruktury; zrównoważonej mobilności oraz równości kobiet w inżynierii. W efekcie projektów n-b, m.in. programów UE i umów międzyrządowych, wdraża innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonej mobilności. Autorka ponad 100 publikacji naukowych i współautorka kilkudziesięciu prac zbiorowych. W dorobku ma: monografie i książki oraz artykuły w prestiżowych czasopismach. Swoje prace prezentowała na ponad 100 konferencjach naukowych w kilkudziesięciu krajach.

Działalność branżową i technologiczną prowadzi m.in. jako ekspert NOT i EU na zlecenie podmiotów gospodarczych. Uczestniczyła m.in. w tworzeniu UNESCO Engineering Report. Organizując akcje wprowadzające nowe technologie do rozwiązywania problemów zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju, uzyskała status ECOSOC doradcy w ONZ. Jest zapraszana z wykładami przez instytuty naukowe i przez organizatorów konferencji klimatycznych UNFCCC COP i kongresów UNESCO.

Działalność organizacyjna to praca i pełnienie funkcji z wyboru w organizacjach naukowych i branżowych, m.in.: SITK RP (w l. 2014-17 prezes O/Kraków); FSNT NOT (obecnie przew. Komisji Rewizyjnej Krak. Rady FSNT NOT). Reprezentuje Polskę w Komitecie Świat. Fed. Organizacji Inż. (WIE WFEO), działając na rzecz równouprawnienia kobiet w inżynierii. Współzałożycielka międzynarodowej organizacji WOMENVAI (Women and Men in ENVironment and Artificial Intelligence), gdzie wdraża nowe technologie do rozwiązywania problemów zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju.

bh