Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

Baner poziomy

Złoty Inżynier 2025

Paweł Nowak

Mgr inż. Paweł Nowak jest absolwentem SGGW w Warszawie na kierunku agronomia i agrobiznes. Całe życie związany zawodowo z rolnictwem, produkcją na rzecz rolnictwa oraz działalnością na rzecz społeczności lokalnej.

W 2006 r., w założonej przez siebie firmie AGRO-MASZ w Strzelcach Małych zaczyna produkować maszyny rolnicze. Kilkuosobowa początkowo firma, w bardzo szybkim tempie zaczyna rosnąć i rozwijać się. Mgr inż. Paweł Nowak dzięki świetnej znajomości rynku rolnego i potrzeb rolników, umiejętnym inwestycjom oraz dobieraniu właściwych strategii rozwojowych, doprowadza AGRO-MASZ do pozycji jednego z wiodących polskich producentów maszyn rolniczych. Dzieje się tak zaledwie w przeciągu niecałych dwóch dekad. Fabryka cechuje się wysokim poziomem nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych, zarówno pod względem logistyki, jak i sprzętu. Pracują tam m.in. nowoczesne obrabiarki numeryczne, prasy, wycinarki laserowe i automaty spawalnicze.

Roczny wolumen wytwarzanych konstrukcji przekroczył siedem tysięcy. To kilkadziesiąt rodzajów maszyn w setkach odmian, które zaspokajają większość potrzeb  współczesnego rolnictwa. Wytworzone w AGRO-MASZ  maszyny są sprzedawane nie tylko w Polsce, ale również w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, w tym na bardzo wymagających rynkach zachodnioeuropejskich. Oferowane przez firmę maszyny rolnicze pracują w różnych warunkach klimatycznych oraz glebowych, będąc odpowiedzią na wiele odmiennych potrzeb rolników na całym świecie. 

W firmie znajduje obecnie zatrudnienie ponad 300 osób. Są to zarówno technicy i operatorzy nowoczesnych maszyn CNC, jaki i kreatywni konstruktorzy i projektanci.

Warte odnotowania jest również społeczne zaangażowania mgr. inż. Pawła Nowaka. Angażuje się w lokalne życie społeczne będąc pomysłodawcą inicjatyw czy szeroko wspierając finansowo miejscowe szkoły, ochotnicze straże pożarne i kluby sportowe.

jc

Mateusz Sitko

Dr inż. M. Sitko – absolwent Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej. Tytuł doktora otrzymał na macierzystym wydziale na podstawie pracy „Development of computationally efficient cellular automata model for recrystallization”, za którą uzyskał I miejsce w konkursie na najlepszą pracę doktorską  rozpisaną przez Sekcję Procesów Przeróbki Plastycznej PAN. Jego rozprawa doktorska otrzymał też trzecią nagrodę w konkursie Polskiego Towarzystwo Metod Komputerowych Mechaniki. Jest także laureatem w konkursie na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną w oparciu o zasoby obliczeniowe ACK Cyfronet AGH.

Dr inż. M. Sitko jest również laureatem prestiżowej Nagrody im. prof. Z. Engela, przyznawanej młodym pracownikom naukowo-dydaktycznym AGH, PK oraz PŚ, których wiek nie przekroczył 35. roku życia.

W 2022 r. za „Opracowanie cyfrowych bliźniaków procesów przeróbki plastycznej na zimno i na gorąco z wykorzystaniem wieloskalowych modeli wirtualnej reprezentacji materiału”, uhonorowany został Nagrodą im. prof. A. Rodziewicza-Bielewicza (nagroda zespołowa).

Dr inż. M.Sitko jest adiunktem w Katedrze Informatyki Stosowanej i Modelowania AGH. Prowadzi badania, wykorzystujące wiedzę z informatyki i inżynierii materiałowej do opracowania oraz implementacji systemów wspomagających opracowywanie nowych materiałów, a także technologii ich kształtowania.

Odbył m.in. staże w Institute for Frontier Materials Deakin University, Geelong Waurn Ponds – Australia, Technische Universitat, Graz – Austria, The University of Sheffield – Wlk. Brytania.

Ma w swoim dorobku uczestnictwo w wielu projektach NCN, m.in: opracowanie i weryfikacja współbieżnego modelu RCAFE (losowych automatów komórkowych – elementów skończonych), uwzględniającego wirtualną reprezentację mikrostruktury do symulacji pękania, w metalicznych materiałach wielofazowych, czy opracowanie linii badawczej do obróbki cieplnej i monitorowania wpływu parametrów procesu, na własności zmęczeniowe i wytrzymałościowe widłaków.

mb

Aleksander Zabiełło

Inż. Aleksander Zabiełło jest absolwentem (2024) kierunku Odnawialne Źródła Energii (OZE) na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej. Obecnie kontynuuje naukę na studiach drugiego stopnia na tym samym Wydziale na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn Energetycznych.

Studia pierwszego stopnia ukończył broniąc pracę inżynierską zatytułowaną „Badania modelowe pompy o swobodnym przepływie”, której promotorem był dr inż. Przemysław Szulc. W lutym 2025 r. za tę pracę otrzymał nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) przyznawaną na najlepszą pracę dyplomową o profilu mechanicznym wykonaną i obronioną na polskiej uczelni technicznej. Wcześniej został także laureatem nagrody w Konkursie Prac Dyplomowych im. prof. Romana Sobolskiego, wyróżniającej najlepsze prace z zakresu mechaniki i budowy maszyn obronioną na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Już podczas studiów miał okazję zdobywać cenne doświadczenie praktyczne – w ramach praktyki studenckiej współpracował z Brzeską Fabryką Pomp i Armatury MEPROZET Sp. z o.o., gdzie realizował część swojej pracy inżynierskiej. Na studiach II stopnia odbył staż w firmie Pompax Sp. z o.o., gdzie obecnie jest zatrudniony pełnym etacie jako inżynier w dziale technicznym, co pozwala mu łączyć wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami.

Poza aktywnością naukową i zawodową kandydat interesuje się rozwojem branży energetycznej oraz motoryzacją. Pasjonuje się motorosportem, narciarstwem i sportami rakietowymi – szczególnie tenisem oraz squashem. W wolnym czasie sięga po literaturę kryminalną i thrillery, głównie polskie, co stanowi dla niego doskonałą rozrywkę i inspirację. Obecnie skupia się na dalszym rozwoju swojej kariery zawodowej w branży pomp, jednocześnie realizując pracę magisterską zatytułowaną „Identyfikacja zjawisk przepływowych w pompie odśrodkowej z krążeniem cieczy”, która pozwoli mu pogłębić wiedzę i umiejętności w dziedzinie mechaniki przepływów.

jmk