Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

mgr inż. Tomasz Dębicki – Złoty Inżynier

Sytuacja rynkowa związana kosztami energii zmusiła firmę Asmet do zmniejszania zużycia energii elektrycznej oraz gazu.

Już w roku 2019 uruchomiliśmy naszą pierwszą instalacje fotowoltaiczną o mocy 50 kWp zlokalizowaną w naszej Siedzibie Głównej w Regułach. W tej chwili rozbudowujemy ją do mocy 200 kWp, co zapewni zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o około 40%.

W międzyczasie, w roku 2022 uruchomiliśmy instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kWp w naszym Centrum Logistycznym Moszna Parcela. Również w tym obszarze prowadzimy prace związanie z jej rozbudową.

Ponadto w Centrum Logistycznym zainstalowaliśmy autonomiczny system sterowania oświetleniem, który podczas dobrze nasłonecznionych dni automatycznie zmniejsza lub całkowicie wyłącza oświetlenie w danym obszarze. Stosujemy również czujniki obecności, tak aby w miejscach gdzie w danym momencie nie są realizowane procesy magazynowe, oświetlenie się nie paliło. Pozwoliło to nam ograniczyć koszty związane z oświetleniem o około 50%. Innym aspektem jest ograniczenie zużycia gazu, potrzebnego do ogrzewania kompleksu magazynowego.

Główną uwagę skierowaliśmy na procesy rozładunkowe i załadunkowe, które realizowane są z wykorzystaniem doków przeładunkowych. W tych procesach wytracaliśmy najwięcej ciepła, co wpływało na zwiększone zapotrzebowanie zużycia gazu, ale pośrednio też obniżało komfort pracy pracowników magazynowych.

Problem z wychładzaniem magazynu rozwiązaliśmy poprzez zastosowanie kurtyn powietrznych nad dokami przeładunkowymi. Blokują one napływ zimnego powietrza z zewnątrz podczas wykonywania operacji przeładunkowych. Jednocześnie zoptymalizowaliśmy procesy wejścia i wyjścia towarów z magazynu, przez zastosowanie okienek awizacyjnych dla dostawców na rozładunki, oraz dla firm kurierskich na załadunki wysyłek. Pozwoliło to na wyłączenie części doków z użytkowania w okresie zimowym.

Obecnie przygotowujemy projekty dotyczące wdrożenia systemów wentylacji wraz z rekuperacją ciepła, oraz planujemy wyeliminowanie ogrzewania gazowego i zastosowanie pomp ciepła.

mgr inż. Tomasz Dębicki - Złoty Inżynier