GOSPODARKA
Gordyjski węzeł mieszkaniowy
Z prof. dr. hab. Maciejem Cesarskim z Katedry Polityki Społecznej w Instytucie Gospodarstwa Społecznego Kolegium Ekonomiczno-Społecznego w Szkole Głównej Handlowej rozmawia Zygmunt Jazukiewicz
INFRASTRUKTURA
Rowerem bliżej?
Z uwagi na typ budowy i rodzaj konstrukcji wyróżniamy 8 typów rowerów, ale aż 19 ze względu na ich przeznaczenie. W krajach UE kupuje się rocznie 22 mln rowerów. W ich produkcji europejskim liderem jest Portugalia – 2,6 mln rocznie, na II miejscu są Włochy – 2,1 mln szt. Na podium są jeszcze Polska i Niemcy, z podobną produkcją ok. 1,2 mln rocznie.
Marek Bielski
ZDROWIE
SI w medycynie – wyzwania i dylematy
Sztuczna inteligencja to obecnie gorący temat. Występuje zarówno w roli pozytywnego bohatera, jak i „czarnego charakteru”. Obawy, że w wielu gałęziach produkcji i usług odbierze pracę wielu zatrudnionym, przeplatają się z doniesieniami o tym, jak bardzo jej wykorzystanie pomaga nam, ludziom. Tak jest też w przypadku jej stosowania w medycynie, gdzie pełni coraz większą rolę w diagnozowaniu pacjenta, czy analizie danych.
Lidia Sosnowska
Sztuczna inteligencja nie wyręczy lekarza w postawieniu diagnozy
Zastosowanie sztucznej inteligencji w profilaktyce może przyczynić się do wcześniejszego wykrywania chorób i szybszego skierowania pacjenta na odpowiednie leczenie – mówi „Przeglądowi Technicznemu” dr inż. Piotr Sobecki, kierownik Laboratorium Stosowanej Sztucznej Inteligencji w Ośrodku Przetwarzania Informacji-Państwowym Instytucie Badawczym (OPI PIB) w rozmowie z Lidią Sosnowską.
Nowe technologie w medycynie
Drukowane wkładki do monitorowania chodu pacjentów, opatrunek do leczenia trudno gojących się ran, to przykłady rozwiązań przedstawionych przez zespoły naukowe kilku uczelni podczas warsztatów Klastra NTMED w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej.
Diagnostyka mikrofalowa MediSensonic
Własna ścieżka budowania urządzeń do nieinwazyjnej diagnostyki medycznej i stomatologicznej z wykorzystaniem techniki mikrofalowej, stawia firmę MediSensonic w gronie pionierów na rynku medtech. Przełomowe rozwiązania rozwijane w spółce wyprzedzają w tej dziedzinie krajowe i światowe trendy. O realizacji nowatorskich projektów mówi elektronik Łukasz Pytlarczyk, kierownik zespołu badań i rozwoju w MediSensonic S.A., w rozmowie z Jolantą Czudak.
SPOŁECZEŃSTWO
Biznes oparty na wartościach niematerialnych
Stolica eXperymentu, to najnowszy projekt z obszaru CSR, który otrzymał wsparcie od Fundacji VELUX. Jego celem jest podniesienie jakości kształcenia młodych ludzi z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, tak aby byli przygotowani do znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia w świecie Przemysłu 4.0. Grupa VELUX, lider na rynku produkcji okien, od lat zaangażowana jest w działania na rzecz społeczeństwa, ochrony środowiska, dbając jednocześnie o interesy swoich pracowników.
Lidia Sosnowska
NAUKA
Opracowanie metody suszenia roztworów polisacharydowych dla produktów do pielęgnacji skóry, błon śluzowych i paznokci
W artykule przedstawiono cykl prac badawczych dotyczących opracowania produktów kosmetycznych do pielęgnacji skóry, paznokci oraz błon śluzowych z wykorzystaniem polisacharydów. Wyniki końcowe badań przemysłowych pozwoliły na uzyskanie optymalnych i powtarzalnych filmów polisacharydowych do aplikacji żeli tłuszczowych do pielęgnacji skóry oraz do pielęgnacji paznokci.
Magdalena Piórkowska, Monika Jabłońska, Aleksandra Kęsicka, Joanna Kasperska, Adam Gołąbek, 4MASS S.A.
Projekt autonomicznego parkingu z wykorzystaniem sieci sensorycznych
Artykuł opisuje działanie sieci sensorycznych. Pokazuje jak przesyłane są dane oraz przytacza najpopularniejsze protokoły transmisji. Następnie rozważa zalety i wady takich rozwiązań oraz podaje przykłady wykorzystania sieci sensorycznych na co dzień. Artykuł kończy opis projektu SensoPark, zakładającego użycie sensorów do utworzenia nowoczesnego systemu parkingowego połączonego z siecią Internet.
Patryk Migaj, Marcin Kryjom, Jan Kalak, dr Paweł Sobczak Akademia Nauk Stosowanych w Koninie
STAŁE POZYCJE
Giełda wynalazków i technologii: Nie tylko drony
W czerwcu 2023 r. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych obchodził 70-lecie. Ale prehistoria wojskowych badań lotniczych sięga 1918 r., kiedy to powstała Sekcja Żeglugi Napowietrznej Ministerstwa Spraw Wojskowych. Rozwój tej skromnej jednostki doprowadził do powstania silnego ośrodka badawczego w 10 zakładami wyposażonymi w akredytowane laboratoria.
Zygmunt Jazukiewicz
Historia techniki: Prapoczątki elektrycznego oświetlenia
W poprzednim odcinku tego cyklu artykułów o historii elektrotechniki opowiedziałem o tym, jak zbudowano pierwsze prądnice i uzyskano możliwość dostarczania do odbiorców dużej ilości prądu, o wiele większej, niż w przypadku wcześniej używanych baterii w postaci tzw. stosów Volty.
Ryszard Tadeusiewicz, prof. AGH
Szlakami turystyki industrialnej (6): Do Tczewa przez Paryż (z rekordem Guinnessa)
Nie ma trasy krótszej? Na szczęście nasza propozycja podróży do Tczewa via Paryż ma nade wszystko – za sprawą UNESCO – wymiar symboliczny.
Marek Bielski
Muzea Techniki w Polsce (1): Muzeum Przemysłu i Rolnictwa
Tradycję muzealnictwa związanego z przemysłem na ziemiach polskich zapoczątkowało utworzenie jeszcze w okresie zaborów, w 1875 r. Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie, z prywatnych funduszy arystokracji i ziemian, którzy je współtworzyli. Muzeum powstało z inicjatywy księcia Jana Tadeusza Lubomirskiego, a współzałożycielami byli: Feliks Sobański, Józef Zamoyski, Jakub Natanson i Karol Dietrich.
Oprac. Bronisław Hynowski
Wino dla inżyniera (278): Musiaki – idealny kompan do posiłku
Felieton. Czas niepewności
Filozofia pojęć technicznych (197): Odkurzacz
Kandydaci do tytułu “Złoty Inżynier 2023”: Andrzej Targowski, Ryszard Piotr Kowski, Józef Korbicz
Efekty-defekty
Sygnały o technice
Tablet Samsung Galaxy Tab S9, Mobilny router ZTE MF79U, Bezprzewodowe słuchawki dokanałowe JBL Tune Buds, Wideorejestrator Mio MiVue 955WD
Jerzy Bojanowicz