Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

W numerze 8/2023

GOSPODARKA

Gordyjski węzeł mieszkaniowy

Z prof. dr. hab. Maciejem Cesarskim z Katedry Polityki Społecznej w Instytucie Gospodarstwa Społecznego Kolegium Ekonomiczno-Społecznego w Szkole Głównej Handlowej rozmawia Zygmunt Jazukiewicz

INFRASTRUKTURA

Rowerem bliżej?

Z uwagi na typ budowy i rodzaj konstrukcji wyróżniamy 8 typów rowerów, ale aż 19 ze względu na ich przeznaczenie. W krajach UE kupuje się rocznie 22 mln rowerów. W ich produkcji europejskim liderem jest Portugalia – 2,6 mln rocznie, na II miejscu są Włochy – 2,1 mln szt. Na podium są jeszcze Polska i Niemcy, z podobną produkcją ok. 1,2 mln rocznie.

Marek Bielski

ZDROWIE

SI w medycynie – wyzwania i dylematy

Sztuczna inteligencja to obecnie gorący temat. Występuje zarówno w roli pozytywnego bohatera, jak i „czarnego charakteru”. Obawy, że w wielu gałęziach produkcji i usług odbierze pracę wielu zatrudnionym, przeplatają się z doniesieniami o tym, jak bardzo jej wykorzystanie pomaga nam, ludziom. Tak jest też w przypadku jej stosowania w medycynie, gdzie pełni coraz większą rolę w diagnozowaniu pacjenta, czy analizie danych.

Lidia Sosnowska

Sztuczna inteligencja nie wyręczy lekarza w postawieniu diagnozy

Zastosowanie sztucznej inteligencji w profilaktyce może przyczynić się do wcześniejszego wykrywania chorób i szybszego skierowania pacjenta na odpowiednie leczenie – mówi „Przeglądowi Technicznemu” dr inż. Piotr Sobecki, kierownik Laboratorium Stosowanej Sztucznej Inteligencji w Ośrodku Przetwarzania Informacji-Państwowym Instytucie Badawczym (OPI PIB) w rozmowie z Lidią Sosnowską.

Nowe technologie w medycynie

Drukowane wkładki do monitorowania chodu pacjentów, opatrunek do leczenia trudno gojących się ran, to przykłady rozwiązań przedstawionych przez zespoły naukowe kilku uczelni podczas warsztatów Klastra NTMED w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej.

Diagnostyka mikrofalowa MediSensonic

Własna ścieżka budowania urządzeń do nieinwazyjnej diagnostyki medycznej i stomatologicznej z wykorzystaniem techniki mikrofalowej, stawia firmę MediSensonic w gronie pionierów na rynku medtech. Przełomowe rozwiązania rozwijane w spółce wyprzedzają w tej dziedzinie krajowe i światowe trendy. O realizacji nowatorskich projektów mówi elektronik Łukasz Pytlarczyk, kierownik zespołu badań i rozwoju w MediSensonic S.A., w rozmowie z Jolantą Czudak.

SPOŁECZEŃSTWO

Biznes oparty na wartościach niematerialnych

Stolica eXperymentu, to najnowszy projekt z obszaru CSR, który otrzymał wsparcie od Fundacji VELUX. Jego celem jest podniesienie jakości kształcenia młodych ludzi z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, tak aby byli przygotowani do znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia w świecie Przemysłu 4.0. Grupa VELUX, lider na rynku produkcji okien, od lat zaangażowana jest w działania na rzecz społeczeństwa, ochrony środowiska, dbając jednocześnie o interesy swoich pracowników.

Lidia Sosnowska

NAUKA

Opracowanie metody suszenia roztworów polisacharydowych dla produktów do pielęgnacji skóry, błon śluzowych i paznokci

W artykule przedstawiono cykl prac badawczych dotyczących opracowania produktów kosmetycznych do pielęgnacji skóry, paznokci oraz błon śluzowych z wykorzystaniem polisacharydów. Wyniki końcowe badań przemysłowych pozwoliły na uzyskanie optymalnych i powtarzalnych filmów polisacharydowych do aplikacji żeli tłuszczowych do pielęgnacji skóry oraz do pielęgnacji paznokci.

Magdalena Piórkowska, Monika Jabłońska, Aleksandra Kęsicka, Joanna Kasperska, Adam Gołąbek, 4MASS S.A.

Projekt autonomicznego parkingu z wykorzystaniem sieci sensorycznych

Artykuł opisuje działanie sieci sensorycznych. Pokazuje jak przesyłane są dane oraz przytacza najpopularniejsze protokoły transmisji. Następnie rozważa zalety i wady takich rozwiązań oraz podaje przykłady wykorzystania sieci sensorycznych na co dzień. Artykuł kończy opis projektu SensoPark, zakładającego użycie sensorów do utworzenia nowoczesnego systemu parkingowego połączonego z siecią Internet.

Patryk Migaj, Marcin Kryjom, Jan Kalak, dr Paweł Sobczak Akademia Nauk Stosowanych w Koninie

STAŁE POZYCJE

Giełda wynalazków i technologii: Nie tylko drony

W czerwcu 2023 r. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych obchodził 70-lecie. Ale prehistoria wojskowych badań lotniczych sięga 1918 r., kiedy to powstała Sekcja Żeglugi Napowietrznej Ministerstwa Spraw Wojskowych. Rozwój tej skromnej jednostki doprowadził do powstania silnego ośrodka badawczego w 10 zakładami wyposażonymi w akredytowane laboratoria.

Zygmunt Jazukiewicz

Historia techniki: Prapoczątki elektrycznego oświetlenia

W poprzednim odcinku tego cyklu artykułów o historii elektrotechniki opowiedziałem o tym, jak zbudowano pierwsze prądnice i uzyskano możliwość dostarczania do odbiorców dużej ilości prądu, o wiele większej, niż w przypadku wcześniej używanych baterii w postaci tzw. stosów Volty.

Ryszard Tadeusiewicz, prof. AGH

Szlakami turystyki industrialnej (6): Do Tczewa przez Paryż (z rekordem Guinnessa)

Nie ma trasy krótszej? Na szczęście nasza propozycja podróży do Tczewa via Paryż ma nade wszystko – za sprawą UNESCO – wymiar symboliczny.

Marek Bielski

Muzea Techniki w Polsce (1): Muzeum Przemysłu i Rolnictwa

Tradycję muzealnictwa związanego z przemysłem na ziemiach polskich zapoczątkowało utworzenie jeszcze w okresie zaborów, w 1875 r. Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie, z prywatnych funduszy arystokracji i ziemian, którzy je współtworzyli. Muzeum powstało z inicjatywy księcia Jana Tadeusza Lubomirskiego, a współzałożycielami byli: Feliks Sobański, Józef Zamoyski, Jakub Natanson i Karol Dietrich.

Oprac. Bronisław Hynowski

Wino dla inżyniera (278): Musiaki – idealny kompan do posiłku

Felieton. Czas niepewności

Filozofia pojęć technicznych (197): Odkurzacz

Kandydaci do tytułu „Złoty Inżynier 2023”: Andrzej Targowski, Ryszard Piotr Kowski, Józef Korbicz

Efekty-defekty

Sygnały o technice

Tablet Samsung Galaxy Tab S9, Mobilny router ZTE MF79U, Bezprzewodowe słuchawki dokanałowe JBL Tune Buds, Wideorejestrator Mio MiVue 955WD

Jerzy Bojanowicz

WSPOMNIENIE

Odszedł Józef Trzionka

Stanisław Bolkowski