Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

W numerze 3/2023

INŻYNIER

Statuetki dla najlepszych

Uroczyste podsumowanie XXIX edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” było spotkaniem ludzi, którzy twardo stąpają po ziemi inżynierów ludzi, którzy w trudnych czasach okazują się nam bardzo potrzebni, zwłaszcza mądrych, którym należą się wyróżnienia – stwierdził prowadzący red. Roman Czejarek, Honorowy Złoty Inżynier PT, inżynier elektryk po Politechnice Szczecińskiej.

Jerzy Bojanowicz

Zdjęcia: Janusz M. Kowalski

Zanim zostaną „złotymi”

Ciekawym uzupełnieniem finału plebiscytu Złotego Inżyniera i obchodów Światowego Dnia Inżyniera była prezentacja dwóch czołowych w Polsce politechnicznych studenckich kół naukowych.

jaz.

Z ŻYCIA FSNT-NOT

Pamięć wybitnego twórcy techniki godnie uczczona

Lista dokonań wybitnego twórcy techniki, inżyniera Piotra Drzewieckiego, pierwszego prezydenta Warszawy w niepodległej Polsce, jest imponująca. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę w każdej dziedzinie, którą się zajmował. Okazją do przypomnienia licznych zasług prezydenta stolicy w II Rzeczypospolitej było odsłonięcie jego popiersia 2 marca 2023 r., na skwerze Piotra Drzewieckiego w Parku Mirowskim w Warszawie.

JC

Ramię w ramię z branżą

W cyfrowym świecie zdominowanym przez zautomatyzowane procesy i sztuczną inteligencję znacząco zmienia się rynek pracy. Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w zupełnie nowych zawodach. Wiele osób stanie przed koniecznością poszerzania dotychczasowych kompetencji lub całkowitego przekwalifikowania zawodowego. Branżowe centra umiejętności (BCU) będą w tym bardzo pomocne.

Jolanta Czudak

GOSPODARKA

Przyszłość polskiej energetyki

W 2021 r. został opublikowany dokument „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”, który zakłada, że w  2040 r. ponad połowę mocy zainstalowanej polskiej energetyki będą stanowić źródła zeroemisyjne. Sprawiedliwa transformacja, budowa niskoemisyjnego systemu energetycznego oraz związana z tym poprawa jakości powietrza to trzy główne filary tego projektu. Realizacja tych celów zakłada transformację polskiego systemu energetycznego w kierunku niskoemisyjnych źródeł energii, takich jak: OZE, wodór, atom.

Opracowano na podstawie referatu wygłoszonego przez prof. dr. hab. inż. Janusza Wojtkowiaka z Politechniki Poznańskiej pt. „Przyszłość polskiej energetyki: atom, OZE, wodór” podczas Światowego Dnia Inżyniera 2023.

Polska w kosmosie

Kosmos kojarzy się nam często z astronomią i obserwacją odległych planet i innych ciał niebieskich. Jednak ostatnio obraz ten ulega zmianie, głównie za sprawą coraz śmielej poczynającego sobie przemysłu pracującego na rzecz podboju Kosmosu. O osiągnięciach Polaków w tej dziedzinie mówił prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, podczas obchodów Światowego Dnia Inżyniera 2023.

Czy wodór zapewni transformację energetyczną?

Postępująca degradacja środowiska naturalnego i zagrożenie zmianami klimatycznymi skłaniają do poszukiwania rozwiązań, które powstrzymają ten proces. Jednym z kierunków działań jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, m.in. przez produkcję energii z wykorzystaniem technologii przyjaznych dla środowiska. Wielkie nadzieje wiązane są z wodorem, nazywanym nawet paliwem przyszłości.

Lidia Sosnowska

Wodór – paliwo przyszłości

Opracowanie metod otrzymywania wodoru z naturalnych zasobów niebędących paliwami kopalnymi, a przy tym spełniających kryteria ekonomiczne, to dla energetyki wodorowej  największe obecnie wyzwanie – uważa prof. Janina Molenda, prezes Polskiego Stowarzyszenia Wodoru i Ogniw Paliwowych, kierownik Katedry Energetyki Wodorowej, z Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej, w rozmowie z Lidią Sosnowską.

NAUKA

Mobilność rzeczy, metamobilność i robotyka miękka – perspektywy i wyzwania we współczesnej robotyce

Najnowsze osiągnięcia robotyki z systematyczną skutecznością przechodzą najśmielsze oczekiwania twórców filmów z gatunku science-fiction sprzed 20 lat. Roboty już nie są rozpatrywane jako jednostki, w kontekście Czwartej Rewolucji Przemysłowej tworzą ekosystem, który łączy świat rzeczywisty z wirtualnym, a jednostki zrobotyzowane, komunikując się, funkcjonują jako jednolity system. Zmiany dotyczą również postaci współczesnych robotów – dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów mogą naśladować ruchy ludzi i innych istot żywych w sposób coraz bardziej precyzyjny i płynny, aby wspomagać nas w życiu codziennym i coraz bardziej zmniejszać dystans w interakcji człowiek-maszyna. Artykuł przedstawia najnowsze osiągnięcia i kierunki rozwoju oraz podejmuje dyskusję na temat implikacji i wyzwań w badaniach i zastosowaniach współczesnych rozwiązań w robotyce.

dr hab. inż. Andrzej Katunin, prof. PŚ, członek Akademii Młodych Uczonych PAN

STAŁE POZYCJE

Niebo nad głową: Wiosna bez większych atrakcji

Za nami już, rozkapryszona jak mało kiedy pod względem pogody, zima. Ta astronomiczna, podobnie jak pozostałe pory roku, nie liczy się jednak z pogodą, bo wszystko uzależnione jest od przewidywalnych na stu- i tysiąclecia, wzajemnych konfiguracji naszej planety ze Słońcem.

Jan Desselberger

Wydarzenia

Giełda wynalazków i technologii: Poskromić pył i metan

W 2009 r. na mapie ośrodków badawczych i konstrukcyjnych w Polsce pojawiła się nowa nazwa – KOMAG-Instytut Technki Górniczej. Jest to kolejne wcielenie centrum konstrukcyjnego polskiego górnictwa, działającego od 1950 r.

jaz.

Szlakami turystyki industrialnej (2): ABC technicznej peregrynacji

Prekursor pedagogiki pracy w Polsce, prof. Tadeusz Nowacki – w eseju opublikowanym przed siedemdziesięciu laty – napisał kapitalne zdanie: Powszechność zjawisk technicznych wymaga powszechności w rozwijaniu kultury technicznej. Rzecz w tym, że słuszność owej myśli nie gwarantuje, że znajdzie się ona automatycznie w obszarze szczególnego zainteresowania tych, do których została skierowana, czyli społeczeństwa.

Marek Bielski

Pomniki polskiej techniki (2): Mosty pod Tczewem

Bardzo charakterystyczne mosty przez Wisłę pod Tczewem, to z daleka rozpoznawalne zabytki XIX-wiecznej myśli technicznej. Były wysadzane i częściowo odbudowywane, ale co przetrwało do dziś?

Oprac. Bronisław Hynowski

Wino dla inżyniera (273): Chardonnay – i co dalej?

Felieton: Kobiety w biznesie

Filozofia pojęć technicznych (193): Hydraulik polski

Kandydaci do tytułu „Złoty Inżynier 2023”: Kazimierz Ruszniak, Tomasz Okruszko, Rafał Pietrasina

Recenzja PT: 95 lat SITPChem

Efekty-defekty

Kandydaci do tytułu „Złoty Inżynier 2023”: Marek Sałamak, Jan Styliński, Maciej Dawidowicz

Sygnały o technice