Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

W numerze 4/2022

INŻYNIER

Wojna zmienila wszystko – Złoty Inżynier 2021

Odbywający się 30 marca 2022 r. w Warszawskim Domu Technika XXVII finał prestiżowego Konkursu „Złoty Inżynier 2021” zwany od kilku lat „Świętem Inżynierskim” był pod wieloma względami inny niż 26 poprzednich.

Henryk Piekut

Zdęcia: Janusz M. Kowalski

Listy gratulacyjne

Listy gratulacyjne nadeslane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, Prezesa Głównego Urzędu Miar, prof. dr. hab. Jacka Semaniaka i Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

30 lat Akademii Inżynierskiej w Polsce

Akademia Inżynierska w Polsce jest stowarzyszeniem grupującym osoby o wybitnych osiągnięciach inżynierskich. W swoim gronie skupia niezwykle zasłużonych dla rozwojunauki i techniki  profesorów polskich uczelni technicznych, a także  przedsiębiorców o wyjątkowym dorobku inżynierskim.Od Polskiej Akademii Nauk różni się jedynie tym, że mogą do niej należeć znakomici twórcy techniki bez tytułów naukowych. O cennych inicjatywach i podsumowaniu 30 lat działalności stowarzyszenia, z prof. dr hab. inż. Jerzym Barglikiem, prezesem Akademii Inżynierskiej w Polsce rozmawia Jolanta Czudak.

Jubileusz SITPMB i „Materiałów Budowlanych”

26 listopada 2021 r. w unikatowych wnętrzach zabytkowego Warszawskiego Domu Technika NOT odbyła się uroczysta Gala Jubileuszowa z okazji 75-lecia działalności Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych (SITPMB) oraz miesięcznika „Materiały Budowlane”. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

oprac. Jaz.

Państwowe Zakłady Inżynierii (ZM „Ursus”) – początki działalności

Bogata historia Zakładów Mechanicznych „Ursus” rozpoczęła się jeszcze w okresie zaborów – w 1893 r. Wtedy to siedmiu przyjaciół założyło Towarzystwo Udziałowe Specyjalnej Fabryki Armatur z siedzibą w Warszawie przy ul. Siennej 15. Założycielami byli inżynierowie: K. Matecki, L. Rossman, K. Schönfeld oraz przedsiębiorcy: A. Fijałkowski, A. Radzikowski, S. Rostocki i K. Strassburger.

Oprac. Bronisław Hynowski

GOSPODARKA

Nagrodzony faworyt

Na Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai, pierwszej na Bliskim Wschodzie, Pawilon Polski uzyskał dwie prestiżowe nagrody.

boj.

Czy koniec mocy dyspozycyjnej?

Z Arkadiuszem  Krakowiakiem, dyrektorem Departamentu Monitorowania Rynku w Urzędzie Regulacji Energetyki rozmawia Zygmunt Jazukiewicz

Ginące zawody (27): Od podkowy do kowalstwa architektonicznego

Czy wymieniając w kwietniu zimowe opony na letnie, przychodzi nam na myśl, że nasi prapradziadkowie dokonywali również podobnej operacji? Tylko nie dotyczyła kół pojazdów mechanicznych, ale końskich podków! Przed nadejściem lata zamieniano podkowy zimowe z hacelami (czes. –kolec), na podkowy o powierzchni gładkiej.

Marek Bielski

Panu Putinowi dziękujemy!

Importujemy ok. 80% gazu, prawie 100% ropy i ok. 20% zużywanego w Polsce węgla, którego głównym dostawcą jest Rosja (w 2020 r. – 75%). Wojna na Ukrainie przyspiesza transformację energetyczną w Europie: kolejne kraje deklarują zwiększony rozwój i szybsze przejście na energetykę odnawialną.

Jerzy Bojanowicz

Skarby polskiej ziemi (21): Gaz „stowarzyszony”

Gaz ziemny stał się w ostatnich latach surowcem krytycznym dla gospodarki nie tylko w Polsce. Poszukiwanie nowych źródeł oraz kierunków importu do Europy jest jednym z głównych problemów energetyki. Z pewnością zachęci to do nowego spojrzenia na ważne źródło – metan z pokładów węgla. W Polsce jest to źródło bogate i ciągle nie wykorzystane.

jaz

INNOWACJE

Inspiracja pochodzi z natury

Czego może nauczyć ludzi przyroda? Czy możemy wykorzystać rozwiązania występujące w naturze do tworzenia innowacyjnych produktów? Na te pytania próbuje odpowiedzieć dziedzina wiedzy zwana bioniką.

Józef Trzionka, Erwin Halentz

EDUKACJA

Lider z Kleszczowa

Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II działające w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie zostało. zwycięzcą XXIV rankingu szkół technicznych. O tym jak osiąga się takie wyniki mówi jego dyrektor, mgr Agnieszka Nagoda-Gębicz, w rozmowie z red. Januszem M. Kowalskim.

Z ŻYCIA FSNT

Pomoc Ukrainie

NAUKA

Autonomiczny system zbierania i analizy danych przeznaczony do monitorowania zadań realizowanych na stacjach diagnostycznych i naprawczych

W artykule zaprezentowano innowacyjny projekt  pn. „Opracowanie autonomicznego systemu do zbierania i analizy danych wraz z aplikacją WEB do zarządzania i monitorowania zadań realizowanych w wielostanowiskowej stacji naprawczej samochodów”. Głównym elementem badań w  ramach projektu było opracowanie modelu rozpoznawania obrazu, który stał się podstawą opracowania oprogramowania do rozpoznawania numerów rejestracyjnych pojazdów w ramach laboratoryjnego zestawu warsztatowego. Podczas badań wykazano znaczny potencjał rozwiązania, które otrzymano na podstawie prawidłowo zaplanowanych i wykonanych prac badawczych, walidacji wyników oraz realizacji wszystkich głównych i pobocznych celów badawczych.

Adam Targowski, Mariusz Jagura,Adam Gołąbek SoHo ART Sp. z o.o.

RELAKS

Konesera „szturm obyczajowy”

Picie wódki to temat w Polsce ryzykowny i dwuznaczny. Trudno nie potknąć się tu o banał. Wódka po prostu jest zbyt głęboko osadzona w historii i tradycji oraz w życiu codziennym naszego obszaru geograficznego. Ale warto zajrzeć do Muzeum Polskiej Wódki, na warszawskiej Pradze. To ciekawa próba przełamania utartych od wieków przekonań i nawyków.

Jaz.

STAŁE POZYCJE

Felieton. Transformacja energetyczna w cieniu wojny

Wydarzenia

Filozofia pojęć technicznych (182). Rysunek techniczny

Kandydaci do tytułu „Złoty Inżynier 2022”: Jarosław Kuba, Tomasz Stankiewicz, Antoni Wysocki

Wino dla inżyniera (262): Co po świątecznym obiedzie?

Efekty-defekty

Technika na co dzień