Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

W numerze 7/2023

ENERGETYKA

Czy paliwa będą neutralne? (cz. II)

Z dr. inż. Krzysztofem Biernatem, prof. PIMOT, Liderem Obszaru w Grupie Badawczej Paliw i Biogospodarki w Sieć Badawcza Łukasiewicz-Przemysłowym Instytucie Motoryzacji rozmawia Zygmunt Jazukiewicz

GOSPODARKA

Podaż rośnie, ale popyt maleje

– Bardzo nas cieszy, że branża AGD spełnia mnóstwo wymogów środowiskowych, ale niektóre z nich są dla nas dramatyczne, ponieważ istotnie zwiększają koszty. Musimy odzyskiwać 70% tego co się sprzedaje, a nie zawsze możemy znaleźć na rynku tyle zużytych pralek czy lodówek. A co powiedzieć o pompach ciepła czy fotowoltaice, której żywot zakończy się za 10 czy 15 lat, a te wymogi środowiskowe musimy spełnić już dziś? – mówi Wojciech Konecki, prezes Zarządu Związku pracodawców AGD APPLiA, w rozmowie z Jerzym Bojanowiczem.

Więcej nas łączy niż dzieli

Podpisanie porozumienia o powołaniu Domu Dziennikarzy Polsko-Chińskich, które poprzedziło obrady konferencji „Pas i Szlak”, nadaje nowy impuls stosunkom chińsko-polskim. W dialogu z mediami i think-tankami, w Ambasadzie Chińskiej 26 czerwca br., uczestniczyło wielu przedstawicieli dyplomacji, organizacji dziennikarskich, biznesu i nauki. Inicjatywa prezydenta Xi Jinpinga „jednego pasa i jednej drogi”, nawiązująca do idei jedwabnego szlaku, jest od 10 lat flagowym projektem gospodarczym i międzynarodowym ChRL.

Jolanta Czudak

EDUKACJA

Ambasadorowie Szkolnej Wynalazczości

Mini czyścik na USB, Walizka Smaków, Przewoźnik dla kotów czy Kosiarka dla każdego to tylko niektóre ze zgłoszonych projektów najmłodszych wynalazców startujących w Konkursie Ambasador Szkolnej Wynalazczości 2023.

Krok w edukację przyszłości

Ogólnopolski Konkurs „Droga do Przyszłości” to jedyna taka, jak do tej pory inicjatywa, wspierająca szkoły ponadpodstawowe. Celem było zaangażowanie uczniów i zmotywowanie ich do refleksji nad tym, co nas czeka w przyszłości. Organizatorem konkursu jest poznańska firma Ei-System Sp. z o.o.

TARGI, KONFERENCJE

Perspektywy Women in Tech Summit

W największej w Europie i Azji konferencji (i Targach Kariery), która po raz 5. odbyła się Warszawie, uczestniczyły czołowe inżynierki, programistki, specjalistki, naukowczynie, przedsiębiorczynie, aktywistki, liderki i startuperki, studentki oraz kobiety stojące u progu kariery zawodowej, a także mężczyźni i wszyscy wspierający różnorodność w branży STEM, Tech&IT.

boj.

(na podstawie materiałów Organizatora)

INNOWACJE

Odpowiadamy na potrzeby klientów

Ultradźwiękowy atomizer rePOWDER spółki AMAZEMET, która powstała zaledwie trzy lata temu, jako spin-off Politechniki Warszawskiej zdobył już Azję, obie Ameryki i Afrykę. Klienci – jednostki badawcze i uczelnie – doceniają innowacyjne rozwiązanie stworzone przez młodych polskich naukowców.

Lidia Sosnowska

Sztuczna inteligencja pomaga w segregacji śmieci

Chociaż zdajemy sobie sprawę, jak ważna dla ochrony środowiska przed dalszą degradacją jest segregacja śmieci, nie zawsze potrafimy sortować je właściwie. Polska spółka Bine stworzyła inteligentny kosz, który – dzięki zastosowanej technologii – zrobi to za nas. O tym, jak działa „najmądrzejszy kosz na świecie” i o planach rozwojowych mówią „Przeglądowi Technicznemu” założyciele spółki Jakub Luboński i Marcin Łotysz., w rozmowie z Lidią Sosnowską.

Rozpowszechnienie wyników projektu „Opracowanie nowej generacji materiału polimerowego i osłon do samochodowych układów hamulcowych”

Firma P.P.H.U. Przedsiębiorstwo Tworzyw Sztucznych A.H.A. Tomczak jest producentem wyrobów polimerowych dla motoryzacji z ponad 30-letnim stażem. Firma jest strategicznym dostawcą międzynarodowych koncernów motoryzacyjnych na całym świecie. Od ponad 20 lat posiada specjalistyczny certyfikat systemu zarządzania jakością w branży motoryzacyjnej IATF 16949, a także certyfikaty ISO 9001 oraz ISO 14001 przyznawane przez renomowaną niemiecką organizację certyfikującą TUV CERT. PPHU PTS AHA Tomczak od wielu lat konsekwentnie realizuje strategię biznesową polegającą na podnoszeniu konkurencyjności firmy przez regularny rozwój i inwestycje w innowacje oraz najnowsze technologie.

mgr Andrzej Tomczak

Z ŻYCIA FSNT-NOT

Obradowała Rada Krajowa FSNT-NOT

Posiedzenie Rady Krajowej FSNT-NOT (28.06.2023) rozpoczęło się od wręczenia Nagród „Technicus 2023” przez prezes Ewę Mańkiewicz-Cudny i przewodniczącego Prezydium Rady w bieżącym roku Jerzego Klimczaka. Konkurs „Technicus” jest organizowany przez FSNT-NOT na najlepszą książkę techniczną oraz na najlepszy poradnik techniczny.

bh

Młodzi, myślący, zwycięzcy innowatorzy

Jak co roku, w Warszawskim Domu Technika NOT odbyła się Gala podsumowująca, tym razem już XVI Konkurs „Młody Innowator 2022/2023” i XLIX Olimpiadę Wiedzy Technicznej, pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Nowa formuła OWT

Olimpiada Wiedzy Technicznej (OWT) organizowana przez Federację Stowarzyszeń NaukowoTechnicznych NOT nie będzie już taka sama. Przez prawie pół wieku przechodziła różne zmiany merytoryczne i organizacyjne, ale zawsze adresowana była do uczniów szkół średnich zarówno technicznych, jak i licealnych. W ostatnich latach zawody rozgrywano w dwóch grupach tematycznych: mechaniczno-budowlanej i elektryczno-elektronicznej.

Jolanta Czudak

NAUKA

Badania zmęczeniowe materiałów i elementów konstrukcyjnych jako ciągle aktualne wyzwanie współczesnego inżyniera

W artykule przedstawiono wybrane aspekty programów badawczych dotyczących zmęczenia materiałów i elementów konstrukcyjnych. Zaprezentowano projekty najczęściej stosowanych próbek. Omówiono szczegóły techniczne prowadzenia badań gotowych wyrobów (z przeznaczeniem dla przemysłu motoryzacyjnego). Podkreślono także postęp w badaniach zmęczeniowych, dzięki wprowadzeniu nowoczesnych technik optycznych. Ponieważ równie istotnym elementem badań zmęczeniowych jest ocena zmian strukturalnych na poziomie mikro, tego typu testy omówiono na przykładzie analizy strukturalnej prób przeprowadzonych dla złączy spawanych ze stali wysokowytrzymałej S700MC, zaczepów kulowych oraz śrub wytrzymałościowych.

dr hab. inż. Tadeusz Szymczak, Instytut Transportu Samochodowego, Zakład Homologacji i Badań Pojazdów

prof. dr hab. inż. Zbigniew L. Kowalewski, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, Zakład Mechaniki Doświadczalnej

mgr inż. Adam Brodecki, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, Zakład Mechaniki Doświadczalnej

dr inż. Katarzyna Makowska, Wojskowa Akademia Techniczna, Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa

RELAKS

Przewodnik „Industrialne Mazowsze”

Przewodnik „Industrialne Mazowsze”, powstał dzięki staraniom Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Na 80 stronach przewodnika oprócz 117 opisanych obiektów, bogato ilustrowanych rysunkami, mapami i archiwalnymi zdjęciami można znaleźć propozycje 10 wypraw tematycznych.

STAŁE POZYCJE

Niebo nad głową. Lato bez sensacji

Po bardzo kapryśnej pod względem pogody wiośnie, jak mało kiedy byliśmy w tym roku stęsknieni za latem. W tej porze roku wszyscy oczekujemy więcej pogodnych nie tylko dni, a zwłaszcza miłośnicy nocnego nieba liczą również na bezchmurne noce. Wydaje się, że najczęściej lato kojarzy się nam nie tylko z najcieplejszymi, ale również najdłuższymi w roku dniami. Nic bardziej mylnego, bo przecież wraz z początkiem astronomicznego lata, które w tym roku rozpoczęło się na naszej półkuli 21 czerwca, kończy się okres wydłużania dni i skracania nocy, a rozpoczyna, z początku powolny, z czasem coraz bardziej przyspieszający, odwrotny proces.

Jan Desselberger

Szlakami turystyki industrialnej (6): Współczesna ofensywa Wikingów

Co jest niekwestionowanym kulturowym kodem współczesnych Skandynawów? Oczywiście wszystko co wiąże się z Wikingami!

Marek Bielski

Pomniki polskiej techniki (5): Najdłuższy most drogowy

Budowa najdłuższej w Polsce przeprawy drogowej przez rzekę była interesującą inwestycją w ciągu autostrady A1. Rekordowy most w Rozgartach koło Grudziądza przez Wisłę ma długość 1953,6 m, a szerokość całkowita wynosi 34, 7 m. Na moście są jezdnie dwupasmowe dla każdego kierunku ruchu.

Oprac. Bronisław Hynowski

Wino dla inżyniera (277): Brandy de Jerez (2)

Felieton: Dzień Przedsiębiorcy

Filozofia pojęć technicznych (196): Zmęczenie materiału

Kandydaci do tytułu „Złoty Inżynier 2023”: Teresa Bilińska, Przemysław Polechoński, Eugeniusz Turyk

Efekty-defekty

Wydarzenia

Sygnały o technice

WSPOMNIENIE

Marek Bartosik